Emin Çölaşan’ın Milli Piyango yazılarındaki ‘küçük’ hata!

Çölaşan da 16 Mayıs’ta yapılan Milli Piyango çekilişinin sorumluluğunu Demirören'e yükledi ama Milli Piyango, Sisal-Şans Ortak Girişimine 1 Ağustos 2020 tarihinde teslim edilecek.

Emin Çölaşan’ın Milli Piyango yazılarındaki ‘küçük’ hata!

VERYANSIN TV

Sözcü gazetesi yazarı Emin Çölaşan dünkü “İki Adet BMW” başlıklı yazısında geçen yıl satışı yapılan Milli Piyango’nun çekilişini eleştirdi. Çölaşan İtalyan bir ortak ile Demirören Ailesinin satın aldığı Milli Piyango’nun, BMW çekilişinde kazanan numaraların hâlâ ilan edilmediğini söyleyerek, “İktidara destek, kapalı kapılar ardında çekilişler düzenleyen özel sektör piyangosu!” ifadesini kullandı.

Yani Çölaşan, Demirören’in kapalı kapılar ardından Milli Piyango çekilişi üzerinden iktidara destek verdiğini yazdı. Sözcü yazarı bu yazı ile hem iktidara hem de Demirören’e vurdu.

Çölaşan’ın yazısı dün en çok okunan köşe yazılarından biri oldu birçok site bu yazıyı haber sitelerinde okuyucularına sundu.

Ancak yazıda “küçük” bir hata vardı. Evet, doğru, Milli Piyango geçen yıl İtalyan Sisal S.p.A ile Demirören’in Şans Dijital ve İnteraktif Hizmetler Teknoloji Yatırım AŞ.’nin ortak girişimi olan Sisal-Şans Ortak Girişimine verilmişti.

Çölaşan da 16 Mayıs’ta yapılan Milli Piyango çekilişinin sorumluluğunu doğal olarak bu ortaklığa yüklemişti. Fakat yanılmıştı.

Çünkü Milli Piyango, Sisal-Şans Ortak Girişimine 1 Ağustos 2020 tarihinde teslim edilecek.

Yani Çölaşan’ın tepki gösterdiği çekilişi söz konusu özel sektör değil, devlet yapmıştı.

ÇÖLAŞAN NE YAZMIŞTI?

Çölaşan’ın yazısının özeti şöyle idi:

“… Sonra, günün birinde özel sektör Milli Piyango İdaresi bir çekiliş düzenledi. Bu akıl kimindi, doğrusu bilemiyoruz. İdare mi işgüzarlık olsun diye akıl etti, yoksa onlara yukarıdan emir mi geldi? Meçhul! Ve günün birinde öğrendik ki, İdare yeni bir çekiliş düzenlemek üzere imiş:

İki adet son model süper lüks BMW otomobil. İkisinin toplam değeri 950 milyon lira.  Başka bir ikramiye falan yok. Çekilişin biletleri bayilerde satılmıyordu. Bir biletin fiyatı ne kadar, o da açıklanmıyordu. Çekiliş konusunda hiçbir tanıtım, hiçbir reklam yoktu. Herkes soruyordu bu işi niçin gizli tuttuklarını!.. Ben de burada defalarca sordum ama yanıt veremediler.

(…) Sözüm ona çekiliş 16 Mayıs günü yapılacaktı. Çekiliş yapılmış!.. Belki hiç değilse kazanan iki numara gazetelerde falan ilan yoluyla açıklanır dedik, o da açıklanmadı! Ama iki kişi kazanmış!..

Öyle dediler!  Sormaya devam ettik: ‘Kardeşim böylesine önemli (!) bir amaç için hiç değilse kaç bilet sattığınızı, ne kadar hasılat elde ettiğinizi, BMW’lerin parasını çıkarıp çıkarmadığınızı söyleyin de bilelim.’ Herhalde ‘ticari sır’ olsa idi, zira yanıt yine gelmedi, gelemedi.

Yeni Milli Piyango işte bu… İktidara destek, kapalı kapılar ardında çekilişler düzenleyen özel sektör piyangosu!”