Emine Erdoğan'a gelen 'Ruhsar Pekcan' ihbarında yeni ayrıntılar!

Eski Bakan Ruhsar Pekcan hakkında "Emine Erdoğan'ın adını kullanarak iş yapmaya çalışıyor" ihbarı yapıldığı ortaya çıkmıştı. Skandalla ilgili yeni sorular gündemden düşmüyor...

Emine Erdoğan'a gelen 'Ruhsar Pekcan' ihbarında yeni ayrıntılar!

Kendi şirketinden kendi bakanlığına piyasa bedelinin üstünde dezenfektan sattığı ortaya çıkan eski Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan hakkında 4 Kasım 2016 günü tüm gümrük bölge müdürlerine uyarı yazısı gönderildiği öğrenilmişti.

Ticaret Bakanlığı'na bağlı Gümrükler Genel Müdürlüğü Özel Bürosu'ndan gönderilen uyarıda, o günlerde adı bilinmeyen bir iş kadını olan Pekcan'ın “Emine Erdoğan'ın yakınıyım” diyerek, vergi ödemeksizin eşya ithali teşebbüsünde bulunacağı bildirilmiş ve müdürlerden müteyakkız olunması istenmişti.

Pekcan, yazıdan yaklaşık 20 ay sonra, 8 Temmuz 2018'de, Ticaret Bakanlığı'na atandı ve gümrüklerden de sorumlu oldu.

Sözcü'den İsmail Saymaz, skandalla ilgili yeni ayrıntıları yazdı.

Bir ihbarcı telefon açtı...

Bu ihbarın kaynağını araştırmak için o dönem Emine Erdoğan'ın Özel Kalem Müdürü olan Sema Silkin Ün'ü aradım. Ün, ihbarın gümrük işleyişinden haberdar birisi tarafından telefon yoluyla kendisine aktarıldığını ifade ederek, şu bilgileri verdi:

“Bu ciddiye alınacak bir ihbardı. Bizi arayan kişinin statüsünü bilmiyorum. Ancak konuya dair tanıklığı vardı. Ruhsar Pekcan bizim tanımadığımız bir isimdi. İhbarcı fazla detay vermedi ama söylediklerini o dönemki Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci'nin Özel Kalem Müdürü olan Bülent Bey'e hemen gönderdim. Hatta gece yazdım. Bekletmedim, ciddiye alınacak bir durumdu. İftira mı atıyordu bilmem. Ama böyle iftira atılmaz.”

SAAT 23.57 Sema Silkin Ün, 3 Kasım 2016 gecesi saat 23.57'de Bakan Tüfenkci'nin özel kalemine gönderdiği WhatsApp mesajında şunları yazdı:

Gümrükler Genel Müdürlüğü Özel Bürosu'nun kaydından anlaşılıyor ki ihbar bir gün sonra saat 10.31'de bütün gümrük bölge müdürlüklerine gönderildi.

EMİNE HANIM'A İLETİLDİ

Ün, “İhbardan Emine Erdoğan haberdar mıydı?” sorusuna karşılık şu yanıtı veriyor: “Emine Hanım'a ‘Bir iş kadını varmış, adınızı kullanıyormuş' demişimdir. Ancak tanıdığımız birisi değildi. Zaten Emine Hanım böyle şeylere müsaade etmez.”

İHBAR GİZLENDİ Mİ?

Emine Erdoğan'ın özel kalemi vasıtasıyla ihbarı derhal işleme koyarak, yaklaşık 11 saat içerisinde bütün gümrüklere gönderilmesini sağladığı görülüyor. Erdoğan'dan kaynaklı bir koruma zırhı olsa herhalde gereği yapılmazdı.

Asıl tuhaflık şurada: Dönemin Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, özel kalemi tarafından alınan ve sisteme sokulan ihbarda adı geçtiği halde 8 Temmuz 2018'de Ruhsar Pekcan'a bakanlık koltuğunu devretti. Devletin arşivi silinemediğine, ihbar Gümrükler Genel Müdürlüğü'nün kayıtlarında durduğuna göre nasıl olur da bakanlık yetkilileri Tüfenkci'yi, Tüfenkci de Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı uyarmaz? Devir teslim töreninde bile mi ihbarı hatırlayan çıkmadı?

Yoksa sümen altı mı edildi? Bu ihbar ya iftiradır. Şu halde Ruhsar Pekcan'dan özür dilensin. Ya da ihbar gerçeği yansıtıyordur. Öyleyse Pekcan, Yüce Divan'a gönderilsin. Bir yanıt bekliyoruz. Hem Ruhsar Pekcan'dan, hem iktidardan… Daha ne kadar susacaksınız?"