Emniyet 3 yıldır istiyor, Dışişleri göndermiyor! ABD’deki FETÖ’cülerin listesi kayıp mı oldu?

Emniyet ile Dışişleri arasında FETÖ listesi muamması... Emniyet Terörle Mücadele Şube Müdürlüğünce, 3 yıl önce istenen 'ABD’deki FETÖ bağlantılı STK’larla ilgili' dosyanın Dışişleri Bakanlığı tarafından hâlâ gönderilmediği öğrenildi.

Emniyet 3 yıldır istiyor, Dışişleri göndermiyor! ABD’deki FETÖ’cülerin listesi kayıp mı oldu?

ERDEM ATAY / Veryansın Tv

Veryansın Tv’nin edindiği bilgilere göre, 15 Temmuz 2016 darbe girişimi sonrası, FETÖ’nün yurtdışı faaliyetlerini araştıran Emniyet, bu konuda kendilerine yardımcı olmaları için Dışişleri Bakanlığının kapısını çaldı.

Bakanlığa başta haklarında tutuklama kararı çıkarılan FETÖ’nün Beyaz Saray imamı olarak bilinen Faruk Taban ve FETÖ’nün Rumi Forum Başkanı Emre Çelik ile bağlantılı olabilecek, Amerika’da Türk dernekleri üzerinden faaliyet yürüten kuruluşların listesinin verilmesi için yazılı talepte bulunuldu.

Dışişleri’nden istenen dosya gönderilmeyince talep yenilendi. Yaklaşık 3 yıl kadar önce istenen ve talebini birkaç kez de tekrarlayan Emniyet yine sonuç alamadı.

‘KOM’A GÖNDERİLDİ’ DENDİ, ORADA DA ÇIKMADI

Edinilen bilgilere göre, Dışişleri Bakanlığı ilgili dosyanın hazırlandığını, Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Dairesine (KOM) gönderildiğini belirtti. Ancak dosyanın oraya da iletilmediği ya da orada bulunmadığı bildirildi.

ABD’de faaliyet gösteren FETÖ’cü sivil toplum kuruluşlarının Washington’da yoğun lobi faaliyeti yürüttüğü biliniyor. Aynı zamanda orada bulunan FETÖ’cülerin, Ermenistan, Yunanistan ve PKK’ya yakın lobi ve gruplarla da ortak çalışmalar yürüttüğü ortaya çıkmıştı. Bu çalışmalarla, Türkiye aleyhine politikalar ve baskı unsurları yaratmaya çalışıldığı vurgulanmıştı.