Emniyet Müdür Yardımcısı, karakolda polis dövdü... Emniyet'ten açıklama geldi

Ankara'da yaşanan dayak olayıyla ilgili Emniyet Genel Müdürlüğü'nden (EGM) açıklama geldi. Olayı doğrulayan EGM, 'Soruşturma sürüyor' dedi.

Emniyet Müdür Yardımcısı, karakolda polis dövdü... Emniyet'ten açıklama geldi

Ankara İl Emniyet Müdür Yardımcısı V.'nin, Kahramankazan'da bulunan karakolda bir polis memuruna şiddet uyguladığı iddia edilmişti. Şiddete maruz kalan polis memurunun, Müdür Yardımcısı V. hakkında şikayetçi olduğu fakat savcının, 'kovuşturmaya yer yok' dediği öne sürülmüştü.

Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM), Halk Tv'den Hazar Dost'un haberinde geçen olayla ilgili açıklamada bulundu. Açıklamada “Bazı sosyal medya platformları ve basın yayın organlarında yer alan, 'Ankara'da emniyet müdür yardımcısı ile bir polis memuru arasında geçen olay' ile ilgili soruşturmanın devam ettiğini bildirdi.

EMNİYET DOĞRULADI

EGM'den yapılan yazılı açıklamada, bahse konu olayın 26 Kasım 2020'de Ankara'nın Kahramankazan ilçesinde meydana geldiği, Ankara Emniyet Müdürlüğü tarafından yapılan araştırma sonucu, dosyanın işleme konulmamasına dair karar verildiği belirtildi.

Ayrıca konuyla ilgili Kahramankazan Cumhuriyet Başsavcılığınca 19 Mart 2021'de "karar verilmesine yer olmadığı" kararının verildiğinin de anlaşıldığı bildirildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Söz konusu personelin, Kahramankazan Cumhuriyet Başsavcılığına yaptığı itiraz neticesinde ise Başsavcılık tarafından 14 Eylül 2021 tarihinde 4483 sayılı kanun kapsamında Ankara Valiliğinden soruşturma izni talep edilmiş olup, Valiliğin 29 Eylül 2021 tarihinde Genel Müdürlüğümüze intikal eden talebi doğrultusunda gerekli soruşturma başlatılmıştır. Soruşturma devam etmektedir."

NE OLMUŞTU?

Habere göre Ankara'nın Kahramankazan ilçesinde bulunan Gimat Şehit Muhammed Uz Polis Merkezi Amirliği'nde görevli olan Muhammed Arslan, 26 Kasım 2020'de karakol kapısında görevli olduğu sırada gelen sivil aracın içindekilere görevi gereği 'Kimsiniz?' diye sordu.

Aracın içindeki kişi ise Ankara İl Emniyet Müdür Yardımcısı V.'ydi. Araçtan inen V.'nin, Arslan'a ''Sen benim kim olduğumu biliyor musun? Sen kimsin lan bana kimlik soruyorsun?" diye bağırdığını ve cinsiyetçi birçok küfür sarf ettiğini söyleyen kaynaklar, bunların şikayet tutanağında da yer aldığını öne sürdü.

Kendisini tanıyamadığını söylemesine rağmen görüntülerde V.'nin, Arslan'ın üzerine yürüdüğü ve aldığı darbeler nedeniyle dengesinin bozulduğu da belirtildi.

Haberde, dönemin İl Emniyet Müdür Yardımcısı V.'nin, polis memuru Muhammed Arslan'a şiddet uyguladığı da gözüktüğü de ifade edildi. Polis memuru Muhammed Arslan'ın, olayın ardından hastaneye giderek darp raporu aldığı, şikayet tutanağında da 'anlatılan olayda birçok görgü şahidi de var' ifadesinin yer aldığı bildirildi.

'SÜRGÜNE GÖNDERİLDİ' İDDİASI

Olayın ardından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na şikayette bulunan Muhammed Arslan ve avukatı, verdikleri dilekçede İl Emniyet Müdür Yardımcısı V.'nin hakaret, şiddet ve tehdit ettiğini belirtti.

Savcının 'olayın soruşturulmasına gerek yok' dediği öne sürüldü.

'İNTİHARA KALKIŞTI'

Darp edilen polis memuru Muhammed Arslan, Gaziantep'in Nizip ilçesine sürgüne gönderildiği belirtilen haberde, yaşanan tüm sürecin ardından Muhammed Arslan, emniyet müdür yardımcısından gördüğü mobbing ve şiddetin karşılıksız kalmasına dayanamadığını ve haksızlığa uğradığını belirttiği bir not bırakarak intihara kalkıştı.

İntihar girişimi sonrası hayatını kaybetmeyen Arslan'ın silahı alındı ve psikolojik tedavi görmesi gerektiği belirtildi.