Emniyet'ten 15 Temmuz gecesi 'darbe SMS'si açıklaması!

Vatan Partisi lideri Doğu Perinçek HaberTürk canlı yayınında, 15 Temmuz darbe girişimi gecesi emniyet müdürlerinin toplantı yaptığı ve bu toplantıda "TSK darbe yapmıştır, polis, askere karşı koymaz" şeklinde karar çıktığını ve bu kararın da mesajla tüm emniyet mensuplarına gönderildiğini iddia etmişti. Emniyet Genel Müdürlüğü, söz konusu iddiaların gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

Emniyet'ten 15 Temmuz gecesi 'darbe SMS'si açıklaması!

Emniyet Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, bir televizyon kanalında 15 Temmuz'un 4. yıl dönümünde yayınlanan bir programda, 15 Temmuz 2016 gecesi Emniyet Genel Müdürlüğünde, emniyet müdürlerinin toplantı yaptığı, bu toplantıda "TSK darbe yapmıştır, polis, askere karşı koymaz" şeklinde çıkan kararın, mesajla tüm emniyet mensuplarına gönderildiği yönünde "asılsız bir iddiada" bulunulduğu belirtildi.

Açıklamada şöyle denildi:

"Öncelikle Emniyet Teşkilatı olarak şehitlerimizin olduğu bu acılı günümüzde açıklama yapmak zorunda kalmaktan dolayı büyük bir üzüntü duyduğumuzu, ancak 15 Temmuz gibi önemli bir olaya ilişkin tarihe yanlış bir not düşülmesini önleme ve kamuoyunu doğru bilgilendirme gereği duyduğumuzu ifade etmek isteriz.

Habertürk TV kanalında 15 Temmuz’un 4. yıldönümünde yayınlanan bir programda 15 Temmuz 2016 gecesi Emniyet Genel Müdürlüğünde emniyet müdürlerinin toplantı yaptığı, bu toplantıda “TSK darbe yapmıştır, polis askere karşı koymaz” şeklinde çıkan kararın mesaj ile teşkilatımız içinde tüm personele gönderildiği asılsız bir iddiada bulunulmuştur.

Demokrasimize, hukuk devletine, milli birlik ve beraberliğimize kasteden ve Türkiye’yi işgal etmek isteyen FETÖ’cü hainlerin 15 Temmuz 2016 tarihindeki darbe girişimine karşı Teşkilatımız bütün gücüyle karşı koymuş, alçaklara fırsat vermemiş, bu yolda 63 şehit, 284 gazi vermiş, yapılan kahramanca mücadeleye bütün milletimiz şahit olmuştur.

İfade etmek isteriz ki; Türk Polis Teşkilatı olarak bu iddiayı şiddetle reddediyoruz. Bırakınız Emniyet Genel Müdürlüğü Merkez Teşkilatını, taşra teşkilatı da dahil hiçbir kademesinde iddia edildiği gibi bir konu gerçekleşmemiştir, benzer bir şifai emir de verilmemiştir.

Hal böyle iken aradan geçen 4 yıl içerisinde yapılan yargılamalar ve tanık beyanları da dahil olmak üzere maddi hiç bir delil de ortada yokken, böylesine yanlış, asılsız, mesnetsiz, zan altında bırakmaya dönük iddianın hangi amaçla ortaya atıldığı anlaşılamamıştır.

Asayiş, huzur ve güvenin sağlanmasının yanı sıra “esas misyonu demokrasinin teminatı olmak olan” ve vazifesini canı pahasına şerefi ile yerine getiren Türk Polis Teşkilatı, 175 yıldır vatanımızın ve milletimizin birliği ve beraberliğinin teminatı olmuş, aynı kararlılıkla bundan sonra da olmaya devam edecektir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

PERİNÇEK CANLI YAYINDA SÖYLEMİŞTİ

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, dün akşam HaberTürk canlı yayınında 15 Temmuz gecesi, Emniyet Genel Müdürlüğünde emniyet müdürlerinin bir toplantı yaptığını ve bu toplantıdan çıkan kararın, “TSK darbe yapmıştır, polis askere karşı koymaz” olduğunu ve bunun da teşkilat içinde tüm personele gönderildiğini söylemişti.

Bu sözlerin kesinlikle doğru olduğunu söyleyen Perinçek’e, dönemin Emniyet Genel Müdürü Celalettin Lekesiz, dönemin İçişleri Bakan Müsteşarı Selami Altınok ve dönemin İstanbul İl Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan’dan gelmiş, iddianın doğru olmadığı belirtilmişti.

Programda neler konuşuldu?