Emniyet'ten 'Ankara Kuşu' hakkında suç duyurusu

Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM),  "Ankara Kuşu" adlı sosyal medya hesabını kullanan Oktay Yaşar'ın tahliye olduktan sonra yaptığı paylaşımlarla ilgili suç duyurusunda bulundu.

Emniyet'ten 'Ankara Kuşu' hakkında suç duyurusu

EGM'den, "Ankara Kuşu" adlı sosyal medya hesabını kullanan Oktay Yaşar'ın tahliyesinin ardından yaptığı paylaşımlarıyla ilgili açıklama yapıldı. 

Kocaeli’de önceki gün “Terör örgütü propagandası yapmak” suçundan çıkarıldığı mahkeme tarafından tahliye edilen Oktay Yaşar'ın "@ankara_kusu1" isimli Twitter hesabından Emniyet'e yönelik suçlayıcı ve hedef gösterici paylaşımlar yaptığı iddia edildi. EGM'den yapılan açıklamada, söz konusu paylaşımlarla ilgili suç duyurusu yapıldığı bildirildi.

Açıklamada, şu ifadeler yer aldı:

Sosyal medya platformu Twitter üzerinde @ankara_kusu1 isimli kullanıcının, Emniyet Genel Müdürlüğüne yönelik suçlayıcı ve hedef gösterici paylaşımına istinaden kamuoyunun bilgilendirilmesine gerek duyulmuştur.

@ankara_kusu1 isimli Twitter hesabını yöneten O.Y, TCK 213 md. Kapsamında, 01/04/2020 tarihinde gözaltına alınmış, çıkarıldığı adli mercilerce tutuklanmış ve 18/08/2020 tarihinde tahliye olmakla birlikte yargılanması devam etmektedir.

Gözaltı sürecinden mahkeme sürecine kadar olan süreçte yapılan tüm iş ve işlemler hukuka uygun bir şekilde yapılmıştır. O.Y’nin iddiaları tamamen asılsız olduğu gibi devam eden yargılamayı etkilemeye yöneliktir.

O.Y’nin söz konusu asılsız iddia ve isnatlarıyla ilgili olarak Genel Müdürlüğümüzce adli merciler nezdinde suç duyurusunda bulunulmuştur.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.