En çok 30 yaş altı aday gösteren parti belli oldu

Yüksek Seçim Kurulu'nun yayımladığı siyasi partilerin kesin aday listesinde, Saadet Partisi'nin 208 genç adayla yarışacağı gözlendi.

featured

Mahalli İdareler Genel Seçimleri’ne katılacak siyasi partilerin belediye başkan adayları ve bağımsızlara ilişkin kesin listeler, il ve ilçe seçim kurullarınca 3 Mart’ta ilan edildi.

YSK’nin yayımladığı listeye göre, büyükşehirler arasında 49 adayla İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı, en çok adayın yarıştığı belediye oldu. İstanbul’dan sonraki ikinci kent 29 adayla Gaziantep, üçüncü şehir 28 adayla Malatya oldu.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanlığı için 3 bağımsız, 26 da çeşitli partilerden olmak üzere 29 aday yarışıyor. Gaziantep’i en çok adayı bulunan şehirler sıralamasında 28 adayla Malatya takip ediyor.

Gaziantep’te mevcut belediye başkanı Fatma Şahin’in de aralarında bulunduğu 4, Malatya’da ise 2 kadın aday seçimde başarılı olmak için çalışmalarını sürdürüyor.

DEPREM BÖLGESİ

Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen 11 ildeki 7 büyükşehirde aday dağılımı şöyle:

İl AdıParti SayısıBağımsız adayToplam
Gaziantep26329
Malatya23528
Kahramanmaraş21627
Adana23225
Hatay22224
Şanlıurfa2323
Diyarbakır20222

Deprem bölgesindeki 4 il belediyesinde aday dağılımı şöyle:

İl AdıParti SayısıBağımsız adayToplam
Adıyaman21122
Kilis19221
Osmaniye20121
Elazığ20121

FARKLI MESLEK DALLARI

Deprem bölgesindeki adayların profili incelendiğinde ise farklı meslek grupları dikkati çekiyor. Hemen her meslek grubunun yer aldığı adaylar arasında en çok avukat ve iş insanı yer alıyor.

Hatay’da Gökhan Zan teknik direktör, Şanlıurfa’da Zeynel Abidin Beyazgül noter, Malatya’da Bengül Uğurlu eczacı olarak seçim yarışında seçmenleri ikna etmeye çalışıyor.

Öte yandan, Gaziantep’teki adaylardan Ayfer Akay kuaför, Kahramanmaraş’ta Ahmet Arslan çiftçi, Diyarbakır’da Davut Şanlı elektrik teknisyeni, Kilis’te Alaiddin Özkar gazeteci, Elazığ’da Didem Kurtulmaz sosyolog, Adıyaman’da Mehmet Göksu doktor olarak görev yapıyor.

EN ÇOK 30 YAŞ ALTI ADAY SAADET’TE

Yapılan açıklamaya göre Saadet Partisi 208 genç adayla ipi göğüsledi.

ANKA’nın aktardığına göre bu kapsamda Saadet Partisi, Türkiye genelinde 208 genç adayı ile en fazla genç aday gösteren parti oldu.

Öte yandan, HÜDA PAR 160 genç aday ile ikinci sırayı alırken, Yeniden Refah Partisi ise 109 genç aday ile üçüncü sırada yer aldı. AKP’nin sadece 9 ve Gelecek Partisi ise 7 genç adayla en az genç adayı gösteren iki parti oldu.

En çok 30 yaş altı aday gösteren parti belli oldu

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!