ABD tehdit etmişti…. Yavuz 7. Parsel’de sondajı vuruyor!

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo'nun 'yasadışı' ilan ettiği, Türkiye'nin 7. Parsel'deki faaliyetleriyle ilgili Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez'den açıklama geldi. Dönmez 'Yavuz, Güzelyurt-1 lokasyonuna ulaştı, bugün ya da yarın yeni sondajına başlayacak' dedi.

ABD tehdit etmişti…. Yavuz 7. Parsel’de sondajı vuruyor!

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo’nun ‘yasadışı’ ilan ettiği, Türkiye’nin 7. Parsel’deki faaliyetleriyle ilgili Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’den açıklama geldi. Dönmez “Yavuz, Güzelyurt-1 lokasyonuna ulaştı, bugün ya da yarın yeni sondajına başlayacak” dedi.

Bakan Dönmez, bu yıl “Geleceği İnşa Etmek” temasıyla 10’uncusu düzenlenen Türkiye Enerji Zirvesi’nin açılış konuşmasını yaptı.

Dönmez, “Ülkemizin 70 yıllık hayali olan ilk nükleer santrali Akkuyu’nun ilk ünitesini 2023 itibarıyla devreye alıyoruz. Türkiye, Akkuyu ile nükleer teknolojiyle tanışmış olacak. Akkuyu’nun bir diğer önemli boyutu da bilgi transferi gerçekleştirmiş olmak. Rusya’nın üniversitelerine gönderdiğimiz gençlerimiz oradaki bilgiyi ülkemize taşıyor. İnşallah, Türkiye bir teknoloji devrimi yaşamış olacak” ifadelerini kullandı.

‘BUGÜN YA DA YARIN MATKAP DÖNMEYE BAŞLAYACAK’

Dönmez, petrol ve gazda arama ve üretim çalışmalarının da hızlandırıldığını, denizlerde Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) ruhsat sahalarında sismik arama ve sondaj çalışmalarının sürdüğünü anlattı.

Akdeniz’de Türkiye’nin kararlılığı ve ciddiyetini tüm dünyanın anlaması gerektiğini vurgulayan Dönmez, şöyle devam etti: “Türkiye olarak Akdeniz’deyiz, KKTC’nin ve Kıbrıs Türklerinin haklarını sonuna kadar savunacağız. Geçtiğimiz hafta Yavuz’un yeni bir seferde olduğunu, Güzelyurt-1’e doğru sondaj yapmak üzere yola çıktığını duyurmuştuk. Cumartesi günü lokasyonuna ulaştı ve sabitleme çalışmalarına başladı. Son hazırlıklar tamamlandı. İnşallah bugün ya da yarın sabah Yavuz yeni sondajına başlayacak. Matkap dönmeye başlayacak. Haberi her an gelebilir.”

‘ARAYACAĞIZ, ARAŞTIRACAĞIZ VARSA, MUTLAKA BULACAĞIZ’

Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki haklılığının Birleşmiş Milletler nezdinde de kayıtlı olduğunun altını çizen Dönmez, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Doğu Akdeniz’de enerji korsanlığına geçit vermeyeceğiz. Türkiye, bölgesinin hiçbir zaman göz ardı edilemeyecek bir ülkesidir. Biz, uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarımızın farkındayız, takipçisi olacağız. Hiçbir güç bizi çalışmalarımızdan alıkoyamaz. Arayacağız, araştıracağız ve varsa, mutlaka bulacağız. Yerli teknolojiyle sınıf atlattığımız gemilerimiz ve gece gündüz milletimizin aydınlık geleceği için canla başla çalışan mühendislerimiz var. Bu konudaki öz yeterliliğimiz inşallah bizlere güzel günlerin kapılarını aralayacak. Bir zamanlar bu işleri yapmak için ne finansal gücü ne de teknik altyapısı olan Türkiye nerede, şimdi iki sondaj gemisinin yanına üçüncüsünü almak için girişimlerde bulunan ve Doğu Akdeniz’de hakkını yedirmeyen Türkiye nerede?”

Dönmez, Türkiye’nin uluslararası doğal gaz boru hattı ve depolama projelerine de değinerek, Türkiye’nin Doğu Akdeniz ve Orta Doğu Avrupa bölgesinde dört sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) terminaline sahip tek ülke olduğunu bildirdi.

Beşinci terminalin inşasının da sürdüğünü aktaran Dönmez, “Mevcut LNG kapasitemizi 2016’ya göre 4 katına çıkardık. Saros, sıvılaştırılmış doğal gaz depolama ve yeniden gazlaştırma terminali (FSRU) tesisimizin de devreye girmesiyle günlük pik tüketimin yaklaşık yarısını LNG altyapımızdan karşılayabilecek duruma geleceğiz” dedi.

YUNANİSTAN ABD’DEN ‘ACİL’ YARDIM İSTEMİŞTİ

Yavuz sondaj gemisinin Doğu Akdeniz’de Rumların işgal ettiği parsele ulaşmasıyla paniğe kapılan Yunanistan Başbakanı Miçotakis, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’dan ‘acil’ yardım istemişti. Pompeo ise Yunanistan’ın başkenti Atina’da yaptığı açıklamada “Doğu Akdeniz’deki sondaj faaliyetleri yasa dışıdır, kabul edilemez” ifadelerini kullanmıştı.