‘Enerjide Enosis’ ittifaklarına göz yummayacağız!

Enerji Bakanı Fatih Dönmez, Doğu Akdeniz'de devam sondaj çalışmaları ve Türkiye'ye yönelik tehditlerle ilgili, ‘KKTC ve Kıbrıs Türklerini yok sayan ve 'Enerjide Enosis' başlığıyla kurulan sözde ittifaklara da asla göz yummayacağız’ ifadelerini kullandı.

‘Enerjide Enosis’ ittifaklarına göz yummayacağız!

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki haklı davasından asla geri dönmeyeceğini söyledi. Dönmez, ‘Herkes bilsin ki Doğu Akdeniz tüm Türkiye’nin ortak meselesidir. Millet olarak dün buradaydık, bugün de buradayız ve yarın da burada olacağız’ dedi. Dönmez, ‘KKTC ve Kıbrıs Türklerini yok sayan ve ‘Enerjide Enosis’ başlığıyla kurulan sözde ittifaklara da asla göz yummayacağız’ ifadelerini kullandı.

Dünya Enerji Stratejisi Kongresi ve Fuarı’nın Yıldız Teknik Üniversitesi’nde düzenlenen açılış töreninde konuşan Dönmez, şu ifadeleri kullandı:

“Neler olacağını çok önceden tahmin ederek envanterimize kattığımız Barbaros Hayreddin Paşa, Oruç Reis, Fatih ve Yavuz gemilerimiz Türkiye’nin milli enerji ve maden politikasının en somut örnekleri, Türkiye’nin kararlı duruşunun en net göstergesidir. Tabii bu milli devlerimizi yok saymaya çalışanlar da yok değil. Ve maalesef, Yavuz ve Fatih, Doğu Akdeniz’de çalıştıkça ve sonuca yaklaştıkça ‘başarısızlık’ için ellerini ovuşturanlar da var. Tüm Türkiye bu konuda ittifak etmişken hala bu konuyu istismar etmek, yapılanları görmezden gelmek bir art niyetin sonucudur. Ayrıca bizden zannettiğimiz ama bizim sevindiğimize üzülen, üzüldüğümüze de sevinenleri hayretle izliyoruz. Buradan tekrar hatırlatmak ve dile getirmek isterim ki; Türkiye Doğu Akdeniz’deki haklı davasından asla geri dönmeyecek. Çünkü tarihi misyonumuz ve enerji stratejimizin temeli milliliğe ve yerliliğe dayanıyor. Herkes bilsin ki Doğu Akdeniz tüm Türkiye’nin ortak meselesidir. Millet olarak dün buradaydık, bugün de buradayız ve yarın da burada olacağız.”

BİR İLK! NİHAT GENÇ SORDU, CEM GÜRDENİZ YANITLADI: DOĞU AKDENİZ UYANIŞI | MARŞ – 32