Mahfi Eğilmez iki cümleyle anlattı… Enflasyon nedir, hayat pahalılığı nedir?

“Enflasyon; oturduğunuz eve üç yıl önce ödediğiniz kirayı şimdi aidat olarak ödemenizdir. Hayat pahalılığı; giderleriniz yüzde 100 artarken gelirinizin yüzde 30 artmasıdır.”

featured

“Bir sorunu çözmek için her şeyden önce sorun olduğunu kabul etmek, sonra sorunun nereden kaynaklandığını doğru teşhis etmek ve son olarak da doğru tedavi uygulamak şarttır” diyen iktisatçı Mahfi Eğilmez, “Bizde doğru teşhisi hasta koyuyor ama doktor yanlış tedavide ısrar ediyor” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Enflasyon değil hayat pahalılığı var” sözlerine gönderme yapan Eğilmez, “Enflasyon; oturduğunuz eve üç yıl önce ödediğiniz kirayı şimdi aidat olarak ödemenizdir. Hayat pahalılığı; giderleriniz yüzde 100 artarken gelirinizin yüzde 30 artmasıdır” dedi.

ERDOĞAN: ENFLASYON DEĞİL HAYAT PAHALILIĞI VAR

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dünkü kabine toplantısından sonra özetle şu ifadeleri kullanmıştı:

“Enflasyon bir sorun mudur? Evet bir sorundur ama Türkiye’nin sorunlarının asıl sebebi ve çözüm yolu tek başına bu başlık mıdır? Kesinlikle değildir. Eğer öyle olsaydı geçmişte sayısız defa uygulanan, bir kısmı da başarıya ulaşan enflasyonla mücadele merkezli ekonomi programları sayesinde ülkemiz tüm sorunlarını çözmüş olurdu. Teşhis yanlış olunca tedavi de istenilen neticeyi vermez…

Aslında bugün bizim ülkemizde teknik anlamda enflasyon değil, fiili bir hayat pahalılığı sorunu vardır. Şöyle ki yaşananlara enflasyon diyebilmemiz için kamunun harcama disiplininin kaybolması, bütçenin çok yüksek açıklarla yönetilebilir olmaktan çıkması gerekir.”

BAKAN NEBATİ: DAR GELİRLİLER HARİÇ…

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, AKP’nin Kızılcahamam kampında yaptığı değerlendirmede, “Enflasyonla birlikte büyümeyi tercih ettik. Bu sistemden dar gelirliler hariç üretici firmalar, ihracatçılar kâr ediyorlar” demişti. Nebati’nin itiraf niteliğindeki sözleri gündem oldu.

Mahfi Eğilmez iki cümleyle anlattı… Enflasyon nedir, hayat pahalılığı nedir?

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!