Enis Berberoğlu düğümü nasıl çözülecek?

Hürriyet gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi Mahkemesi'nin hak ihlalin kararı verdiği CHP'li Enis Berberoğlu'nun Meclis'e dönüp dönemeyeceği tartışmalarına ilişkin “Düğümü Yargıtay ile Meclis birlikte çözecek.” yorumunu yaptı.

Enis Berberoğlu düğümü nasıl çözülecek?

Hürriyet gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi, milletvekilliği düşürülen ve Anayasa Mahkemesi'nin hak ihlalin kararı verdiği CHP'li Enis Berberoğlu'nun Meclis'e dönüp dönemeyeceği tartışmalarını köşesine taşıdı. 

"DÜĞÜM BİRLİKTE ÇÖZÜLECEK"

Selvi “Anayasa Mahkemesi’nin gerekçeli kararının çok gecikmeyeceği söyleniyor. Ama asıl iş ondan sonra başlıyor. Düğümü Yargıtay ile Meclis birlikte çözecek. Asıl önemli olan Yargıtay’ın kararı olacak." ifadelerini kullandı. 

Selvi’nin yazısındaki satır başları şöyle: 

"Birkaç noktanın üzerinde duruluyor. Bireysel başvuruyla ilgili karar otomatik olarak hak doğurmuyor. Ama Anayasa Mahkemesi’nin kararını hem ilk derece mahkeme hem de Yargıtay dikkate almak durumunda. Yok sayamaz. Yargıtay, Anayasa Mahkemesi’nin ihlal kararına uymayabilir. Çünkü Anayasa Mahkemesi, Yargıtay’ın üzerinde bir süper temyiz mahkemesi değil.  Anayasa Mahkemesi’nin ihlal kararını yeniden yargılama sebebi olarak görüp reddedebilir.  Yargıtay, 'Anayasa Mahkemesi haklı' der, 'Milletvekili dokunulmazlığı varken yargılama yapılamaz' der. Enis Berberoğlu’nun dokunulmazlığının kaldırılması için Meclis’e başvurabilir. O zaman otomatik olarak dokunulmazlığının varlığı kabul edildiği için Meclis, Berberoğlu’nun milletvekilliğini iade eder. Yargıtay’ın dokunulmazlığının kaldırılması başvurusunu karma komisyona havale eder.

Yargıtay, Anayasa Mahkemesi’nin kararının yeniden yargılamayı gerektirdiğine karar verir. Enis Berberoğlu’nun dokunulmazlığı olmadığı için yargılamayı devam ettirebilir. Yukarıda aktardığım seçenekler Enis Berberoğlu işinin kördüğüme döndüğü şeklinde bir izlenim verebilir ama hiç öyle değil. Anayasa Mahkemesi’nin ihlal kararıyla birlikte yeni bir durum oluştu. Önemli olan bu yeni durum üzerine nasıl bir hüküm inşa edileceği.  Dikkatle izlemekte yarar var. Ama sadece hukuki durumu değil, siyasi iklimi de..."