Enkaz altındakileri kurtarma çalışmaları sürerken Erdoğan yine 3 çocuk istedi

İzmir'de meydana gelen deprem sonrasında enkaz altında kalan vatandaşları kurtarma çalışmaları devam ederken Cumhurbaşkanı Erdoğan 3 çocuk yapılması gerektiğini söyledi.

Enkaz altındakileri kurtarma çalışmaları sürerken Erdoğan yine 3 çocuk istedi

İzmir'de öğleden sonra meydana gelen 6.9 şiddetindeki depremin ardından enkaz altında kalan vatandaşlarımızı kurtarma çalışmaları devam ederken, Prof. Dr. Aziz Sancar Hizmet, Bilim ve Teşvik Ödülleri Töreni’nde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 3 çocuk yapılması gerektiğini söyledi.

Erdoğan, "3 çocuk temennisi rastgele söylenmiş bir ifade değil. Ülkemizin geleceği açısından öneme sahip. Genç ve yetişmiş nüfusu korumalıyız" ifadelerini kullandı.

Erdoğan, 30 yaş altı nüfusun oranının yüzde 40'a yaklaştığını belirterek, Suriyeli mültecilere de vurgu yaptı. Erdoğan, "Çeşitli statülerde ülkemizde yaşayan 5 milyon yabancıyı bu insan havuzuna ekleyince rakam 90 milyonu buluyor" dedi.

Doğum oranlarının düşmesini eleştiren Erdoğan, "Doğum oranları düşüyor olsa da hala dünyanın en genç ve nitelikli nüfusuna sahip ülkeler arasında ilk sıralarda yer alıyoruz"  şeklinde konuştu.

Erdoğan'ın açıklaması şu şekilde:

"Bundan sonra da aynı insani ve vicdanı tavrımızı sürdüreceğiz. Türkiye artık 84 milyonu bulmak üzere nüfusu içindeki 15 milyona yaklaşan ilk, orta, lise öğrencisi ve 8 milyon üniversite öğrencisiyle imrenilecek genç bir insan kaynağına sahiptir. 30 yaş altı nüfusumuzun toplam nüfusa oranı yüzde 40'a yaklaşıyor. Çeşitli statülerde ülkemize yaşayan 5 milyon yabancıyı da ekleyince rakam 90 milyonu buluyor. Doğum oranları düşüyor olsa da hala dünyanın en genç ve nitelikli nüfusuna sahip ülkeleri arasında ilk sıralarda yer alıyoruz.

En az üç çocuk temennisi rastgele söylenmiş bir ifade değil. Ülkemizin geleceği bakımından hayati öneme sahiptir. Genç nüfusumuzu korumak mecburiyetindeyiz. Genç demiyorum aynı zamanda yetişmiş vurgusunu da yapıyoruz. İnsani ve milli değerlerle donanmammış, çağın teknolojine hakim yetiştirilmemiş genç nüfus bir sorun haline dönüşür. Bunun için eğitim, kültür, bilim alanındaki hassasiyetimizi sürekli daha ileriye taşıyoruz. Geçtiğimiz asra gelişmiş bu sıfatla damga vuran ülkelerin nüfus konusundaki kayıpları sebebiyle kaygı içine girdiklerini görüyoruz"