Enkazdan kurtarılan yaralı Erdoğan için sedyede mi bekletildi? AFAD’tan açıklama…

Elazığ depreminde enkazdan çıkartılan yaralının, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın gelmesi için bekletildiği iddia edilmişti. AFAD Başkanı Mehmet Güllüoğlu, gazeteci Serdar Akinan'ın iddiasının doğru olmadığını iddia etti.

Enkazdan kurtarılan yaralı Erdoğan için sedyede mi bekletildi? AFAD’tan açıklama…

Elazığ depremi sonrası Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Mustafa Paşa Mahallesi’nde arama-kurtarma çalışmalarının sürdüğü bir enkaza geldiği sırada AFAD Müdahale Dairesi Başkanı Abdulkadir Tezcan enkaz başındaki ekiplere eliyle “Gönderin” işareti verildiği iddia edildi. Enkazdan çıkarılan yaralı, bu işaret üzerine sedye üzerinde Erdoğan’ın yanına getirildiği öne sürülmüştü. Yani enkazdan kurtarılan yaralının Erdoğan için bekletildiği iddia edilmişti.

AFAD Başkanı Mehmet Güllüoğlu, iddiayla ilgili “O haldeki bir yaralıyı bekletmeyi hiçbir arama kurtarmacı başına silah dayansa bile yapmaz ama bu eleştiriyi vicdansızlar yapar” ifadesini kullandı.

Güllüoğlu, Twitter takipçisinin sorusu üzerine paylaştığı mesajda, Akinan’ın iddialarının gerçeği yansıtmadığını belirtti.

İddiaların kesinlikle doğru olmadığını, vatandaşları kurtarırken tek önceliklerinin can güvenlikleri olduğunu kaydeden Güllüoğlu, “Diğer enkaz alanındayken haber geldi, bir kişiye daha ulaştığımıza dair, o yüzden o tarafa geçip beklemeye başladık. Bu arada kişinin olduğu alanın temizliği yapıldı” değerlendirmesinde bulundu.

Güllüoğlu, UMKE ekiplerinin yaralıya damar yolu açtığını belirterek, şunları ifade etti:

“Sedye geldi, sedyeye sabitlendi. Bizzat ben de enkaza çıkıp bunlara şahitlik ettim. Sonra da yaralı oradan tahliye edildi. O haldeki bir yaralıyı bekletmeyi hiçbir arama kurtarmacı başına silah dayansa bile yapmaz ama bu eleştiriyi vicdansızlar yapar. Uykusuzca, eksi 8 derecede, tehlikeli bir enkazda canını dişine takmış insanlar ancak saygı ve duayı hak eder. Elinizi kalbinize koyun, istediğinize inanın.”

Akinan, katıldığı televizyon programında, afet alanını gezdiği sırada kurtarılan yaralı bir depremzedenin, Cumhurbaşkanı Erdoğan enkazın olduğu alana gelene kadar bekletildiğini iddia etmişti.

VALİLİKTEN SUÇ DUYURUSU

Elazığ Valiliği, açıklamaları nedeniyle Serdar Akinan hakkında suç duyurusunda bulundu. Valilikten yapılan açıklamada şöyle denildi:

“Enkazda kalan insanları kurtarmak için canları pahasına çalışan kurtarma ekiplerinin morallerini bozmak için yaptığı insanlık dışı yalan haberi sebebiyle, Elazığ Valiliğimizce Serdar Akinan hakkında suç duyurusunda bulunuyoruz. Kamuoyuna duyurulur.”