Enkazın başında İstanbul için korkutan uyarı: Böyle 200 bin tane var

Büyük deprem için alarm veren İstanbul'da bir bina daha henüz sarsılmadan yıkıldı. Zeytinburnu'nda çöken 5 katlı apartman önünde konuşan İBB Başkanı İmamoğlu, büyük riske işaret etti.

Enkazın başında İstanbul için korkutan uyarı: Böyle 200 bin tane var

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Zeytinburnu Sümer Mahallesi’nde çöken 5 katlı Hilal Apartmanı'nın binanın enkazında inceleme yaptı.

İstanbul İtfaiye Daire Başkanı Remzi Albayrak ve zabıta ekiplerinin eşlik ettiği İmamoğlu, yaptığı açıklamada, "Mahallenin ortasında bulunan ruhsatsız bir yapı, insanlarımızın farkına varmasıyla, can kaybı olmadan süreci atlatmış olduk. Biz de hızlıca çevrenin tetkiki ile ilgili kendi birimlerimize talimat verdik. Yakın çevrede yapı stoğuyla ilgili analizlerimizi yapıyoruz, hızlıca alınması gereken tedbirler var ise Valiliğin oluşturduğu kriz merkezinde gündeme taşıyor olacağız” dedi.

İmamoğlu, “İstanbul’un en kritik meselesi, çare bulmak zorunda olduğumuz en kritik meselesi, bizim tespitlerimize göre şu an öngörülerimize göre 200 bine yakın riskli yapının bir şekilde dönüştürülmesi. Başımıza iş gelmeden umarım bu sorunu bir çözüme kavuştururuz” diye konuştu.