Enver Altaylı ByLock'tan çıktı

FETÖ'nün gizli haberleşme sistemi ByLock'ta Enver Altaylı'nın Fetullah Gülen ile görüşmesine ilişkin yazışmalar yapıldığı öğrenildi.

Enver Altaylı ByLock'tan çıktı

İyi Parti Milletvekili Ümit Özdağ'ın partisinin İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu'ya yönelik FETÖ suçlaması ve dayısı Enver Altaylı üzerinden suçlamalarda bulunması gündemi belirledi. Tartışmayla birlikte Enver Altaylı ismi yeniden gündeme geldi. FETÖ'de 2017'de tutuklanan CIA bağlantılı Enver Altaylı'nın adı ByLock'ta da geçtiği öğrenildi. Altaylı hakkında hazırlanan iddianameye giren ByLock yazışmalarında Altaylı'nın Fetullah Gülen ile görüşmesinin ayarlanmaya çalışıldığı görüldü.

Altaylı'nın ABD'de olduğu dönemde, 15 Temmuz darbe girşiminin 1 numaralı ismi "TSK İmamı" Adil Öksüz'ün de orada olması dikkat çekiyor.

Sabah'ın haberine göre, iddianamede Enver Altaylı'nın Bylock yerine "Signal" adlı bir uygulama kullandığı yer alıyor. Daha önceki tespit ve itiraflara dayanılarak da bu programı sadece yöneticilerin kullandığı belirtiliyor. Altaylı da görüşmelerini bu program üzerinden yaptığını ifadesinde kabul ediyor. Ancak neden bu programı kullandığını açıklamıyor. Savcılık bugüne kadar elde edilen Bylock içerikleri üzerinde Altaylı'nın adını anahtar kelime olarak kullanıp araştırma yaptı. 21 Mayıs 2019 tarihli savcılık talimatıyla yapılan bu araştırma sonucunda Altaylı'nın adının geçtiği Bylock içerikleri tespit edildi. Bu tespitlerden birinde Salih Yaylacı'nın 26 Haziran 2015'teki Bylock yazışmasındaki "Şayet ben Enver Altaylı ile H.E'yi (Hocaefendi-Gülen) görüştürme noktasında bir kanal olabilecek isem buna söz verirsem, bu cumartesi (27 Haziran 2015) MÖ (Mustafa Özcan) ile ABD'de görüştüğümde MÖ'den H.E. ile randevu konusunda ısrar etmeyecek. Yoksa orada olduğu zaman diliminde görüşmek istiyor" ifadeleri yer alıyor.

21 HAZİRAN'DA ABD'YE GİTTİ

Polisin yaptığı incelemeye göre Altaylı 21 Haziran 2015'te Atatürk Havalimanı'ndan çıkış yaptı. 2 Temmuz'da da yurda giriş yaptı. Dijital verilere göre Altaylı bu görüşmelerin yapıldığı dönemde New York'taydı. Adil Öksüz hakkındaki soruşturmada elde edilen verilere göre o dönem "Deniz Kuvvetleri İmamı" olan Öksüz de 26 Mayıs 2015'te ABD'ye gitti ve 28 Temmuz 2015'te Türkiye'ye döndü. Yani Altaylı ve Öksüz aynı dönemde ABD'deydi. Ancak aralarında görüşme olup olmadığına dair henüz bir bilgi veya tespit edilmiş bir veri yok.