Enver Yaser Küçükgül’den Naci Görür’e ‘Bergama raporu’ yanıtı: Gerçekte olmayan şeylerin yazıldığını gördüm

Ovacık Altın Madeni raporunun altında imzası bulunduğu için eleştirilen Prof. Dr. Naci Görür'ün açıklamasına Çevre Mühendisi akademisyen Dr. Enver Yaser Küçükgül'den geldi. Veryansın Tv yayınında konuşan Enver Yaser Küçükgül, Görür'ün koordinatörü olduğu Ovacı Altın Madeni TUBİTAK raporuyla ilgili olarak "Üç dört tane gerçekte olmayan şeylerin TUBİTAK raporuna yazıldığını gördüm" dedi.

featured

VERYANSIN TV

Türkiye, İliç’te yaşanan faciayı konuşurken Veryansın Tv Genel Yayın yönetmeni Erdem Atay, TKP Çeşme Belediye Başkan adayı ve Çevre Mühendisi akademisyen Dr. Enver Yaser Küçükgül ile iki hafta önce “Türkiye’ye altın vuruş! Madenler nasıl peşkeş çekildi?” başlıklı bir program yapmıştı.

Dr. Enver Yaser Küçükgül’ün programının ardından, Prof. Dr. Naci Görür’ün “TUBİTAK Proje Yürütücüsü” olarak altında imzası olan “Ovacık Projesi Çevre Faaliyetleri İncelemesi ve Strateji Raporu” da gündem konusu oldu.

TUBİTAK heyetinin hazırladığı Ovacık Altın Madeni raporunda ülke için risklerin dikkate alınmadığı belirtilmiş ve siyanürlü altın madeni felaketleri hatırlatılmıştı.

Erzincan İliç’te yaşanan siyanürlü altın madeni faciasına ilişkin bir yazı kaleme alan Halk Tv Yazarı Serpil Yılmaz da, Veryansın Tv’nin konuya ilişkin yayınlarını da hatırlatarak, İliç’teki deprem tehlikesine dikkat çekti. Yılmaz, Bilim Akademisi Üyesi Prof. Dr. Naci Görür’e İliç’e gelmesi için çağrıda bulundu.

thumbnail
İlişkili Haber
Sayın Naci Görür… İliç’e bekleniyorsunuz

GÖRÜR’DEN AÇIKLAMA

Ovacık Altın Madeni raporunun altında imzası olduğu gerekçesiyle eleştirilen Prof. Dr. Naci Görür’den açıklama geldi.

Görür, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Arkadaşlar, birçok kendini bilmez daha neyin ne olduğunu anlamadan dinlemeden ‘mal bulmuş mağribi’ gibi üzerine atlayarak beni suçlamaya başladılar.

thumbnail
İlişkili Haber
Naci Görür’ü sinirlendiren hatırlatma… O raporda imzası vardı

KÜÇÜKGÜL VERYANSIN TV’DEN YANIT VERDİ

Veryansın Tv’de Erdem Atay’la bir canlı yayın daha yapan Dr. Enver Yaser Küçükgül, Görür’ün sözlerine yanıt verdi.

Küçükgül, şu ifadeleri kullandı:

Saygı değer Naci Görür’ün açıklamalarını talihsiz buluyorum. ‘Neyin ne olduğunu anlamadan bilmeden’ konuşmaktan bahsediyor. Ben neyin ne olduğunu bilenlerden birisiyim. Bu konuda da devletin makamlarına raporları yazan kişi benim. Ve ‘mal bulmuş mağribi’ benzetmesi de yersiz bir deyim. Biliyorsunuz, ‘mal bulmuş mağribi’, ‘büyük bir zenginliğe kavuşmuşçasına sevinen’ demek. Biz burada zenginliklerimizin nasıl kaybedildiğini üzülen bir kesim olarak, üzüntü içerisinde olduğumuzu söyleyeyim.,

Prof. Dr. Naci Görür, Türkiye’de özellikle son yıllarda her deprem sarsıntısı hissedilince bir ya da birden çok televizyon ekranında harita başında görüyoruz. Uyarıları çok güzel bir şey, keşke bu uyarıların onda birini de maden sahalarındaki fay hatları için yapmış oslaydı. Örneğin son yaşadığımız faciadaki Erzincan İliç’teki madenin fay hatlarını nedense hiçbir yer bilimci zamanında bildrimemişti ki Sayın Naci Görür, bir deprem bilim uzmanı değil, sedimantoloji alanındadır. Yani o bir sedimantologdur. Sismik ya da deprem uzmanı değildir. 

Biz ‘kendini bilen’ insanlar olarak konuşuyoruz. Sayın Görür’ün dönemin Başbakanı Bülent Ecevit’in verdiği görevde altın madeninin projesini uygulama bakımından ulusal ve uluslararası standartlara uygun olup olmadığını, yenilikçi bir teknolojiyi içerip içermediğinden incelenmesini istiyor. Bu incelemeyi istediği yer TUBİTAK.

Enver Yaser Küçükgül’den Naci Görür’e ‘Bergama raporu’ yanıtı: Gerçekte olmayan şeylerin yazıldığını gördüm

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. Eski adı İstanbul universitesi Deniz Bilimleri ve coğrafya enstitisu ,yeni adı Deniz Bilimleri işletmeciliği ens.Naci Görür buradaydı ama biyografisinde yok

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!