Erdoğan-Bahçeli zirvesinde 8 başlık… ‘Kabine değişikliği beklentisi arttı’

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile MHP Genel Başkanı Bahçeli’nin dün Beştepe’de 50 dakika süren görüşmesinde sekiz kritik başlık gündeme geldiği belirtildi.

Erdoğan-Bahçeli zirvesinde 8 başlık… ‘Kabine değişikliği beklentisi arttı’

Görüşmede günlerdir tartışılan Ayasofya’nın statüsünün değiştirilerek ibadete açılması, Siyasi Partiler ve Seçim Kanunu’nda yapılacak değişiklikler, vekil transferi tartışması, baro seçimleri düzenlemesi ve koronavirüsle mücadele gibi kritik başlıklar en önemli gündem maddeleri oldu. Erdoğan’ın kritik düzenlemelerde cumhur ittifakının ortak hareket etmesi için Bahçeli ile görüşlerini paylaştığı ifade edildi.

MECLİS BAŞKANLIĞI

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın buluşmada yaklaşan Meclis Başkanlığı seçimi için Bahçeli’nin görüşlerini aldığı da öğrenildi. Bu kapsamda iki liderin cumhur ittifakının seçimlerde nasıl hareket edeceği konusunda görüş alışverişinde bulunduğu belirtildi.

Hürriyet’ten Erdinç Çelikkan’ın haberine göre, Erdoğan, önceki günkü dar kapsamlı “Libya zirvesinin” ardından önümüzdeki dönemde bölgede atılacak adımlar ilgili Bahçeli’nin görüşlerini aldı, Libya diplomasisi hakkında bilgi verdi. Erdoğan’ın Libya ve Doğu Akdeniz’de değişen dengelerin yanı sıra, yürütülen müzakereler ve Suriye’deki son durum hakkında Bahçeli ile görüş alışverişinde bulunduğu belirtildi.

ŞENTOP İLE GÖRÜŞME

Cumhurbaşkanı Erdoğan dün ayrıca TBMM Başkanı Mustafa Şentop ve YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç ile de görüştü.

KABİNE DEĞİŞİKLİĞİ

AKP’ye yakınlığıyla bilinen Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi de görüşmeyle “kabine değişikliği” beklentisinin de yükseldiğini belirtti.

Selvi şöyle yazdı:

“Görüşme isteğinin Cumhurbaşkanı’ndan gelmesi, ayrıca Bahçeli’den sonra Erdoğan’ın Meclis Başkanı Mustafa Şentop’u kabul etmesi, siyasi senaryoların yazılmasına neden oldu.

Aslında bunda çok şaşılacak bir durum yok. Meclis Başkanlığı seçimiyle ilgili süreç başlayacak. Onunla bağlantılı olarak kabine değişikliği söylentileri devam ediyor. Bu süreçte iki lider görüşünce beklenti eşiği yükseldi. “Meclis Başkanı kim olacak, kabine değişirse hangi bakan gidip hangisi kalacak” gibi soruların cevabı arandı.

Yeni sürecin yol haritası Erdoğan-Bahçeli görüşmesinde gizli.”