Erdoğan başka Resmi Gazete başka diyor!

Cumhurbaşkanı Erdoğan tank palet fabrikasıyla ilgili "Katar'a satıldı" eleştirileri için "Yapılan işlemin adı satış değildir, özelleştirme de değildir. Yapılan işin adı işletme devridir" dedi. Ancak Cumhurbaşkanı kararında yapılan iş "özelleştirme" olarak açıkça tarif edilmişti.

Erdoğan başka Resmi Gazete başka diyor!

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Arifiye'deki tank palet fabrikasının Katarlı şirkete devriyle ilgili eleştirilere verdiği yanıt soru işaretlerini artırdı.

Erdoğan, "Yapılan işlemin adı satış değildir, özelleştirme de değildir. Yapılan işin adı işletme devridir. Mülkiyeti savunma bakanlığımızda kalmak üzere bir Türk şirketi olan BMS’ye 25 yıllığına işletme devri yapılan fabrikanın Katarlı yatırımcılara satışı gibi bir durum kesinlikle söz konusu değildir" dedi.

Erdoğan "yapılan iş özelleştirme değildir" derken, tank palet fabrikasıyla ilgili Resmi Gazete'de yayımlanan kararda yapılan iş "özelleştirme" olarak açıkca tarif edilmişti.

Cumhurbaşkanlığı kararıyla önce özelleştirilerek Ethem Sancak'ın sahibi olduğu BMC'ye satıldı. Ardından da BMC'nin yüzde 49'u Katarlı şirkete satıldı.

Erdoğan'ın bugün TUSAŞ'ın etkinliğinde şöyle konuşmuştu:

“Her ne kadar birileri Arifiye’deki tank paleti fabrikası üzerinden ülkemizin savunma sanayiini baltalamaya çalışsa da biz bu hedeften asla vazgeçmeyeceğiz. Bu vesileyle Arifiye’deki fabrika meselesini bir kez daha anlatmak istiyorum. Her şeyden önce Arifiye’deki fabrika arazisi, binası, makineleri dahil her şeyiyle bedeli 250 milyon doları ancak bulan bir tesistir. Bu fabrikaya 20 milyar dolar diyen hem ömründe hiç fabrika görmemiştir hem de 20 milyar doların ne anlama geldiğini bilmiyordur. Yani neresinden tutsanız elinizde kalacak bir iftira ile karşı karşıyayız.

Ayrıca yapılan işlemin adı satış değildir, özelleştirme de değildir. Yapılan işin adı işletme devridir. Mülkiyeti savunma bakanlığımızda kalmak üzere bir Türk şirketi olan BMS’ye 25 yıllığına işletme devri yapılan fabrikanın Katarlı yatırımcılara satışı gibi bir durum kesinlikle söz konusu değildir. Çalışan personelin özlük haklarında herhangi bir kısıtlama yapılması bir yana iyileştirmeye gidilmiştir. BMS bazı projelerinde elbette pek çok şirket ve kurum gibi Katarlı yatırımcılarla da ortaklık ilişkisi kurmaktadır. Savunma sanayi projelerimizde Amerikalılarla, İngilizlerle, Almanlarla diğer pek çok ülkeyle ortaklık yaptığımızda ne oluyorsa ne bir eksiği ne bir fazlasıyla Katarlı yatırımcılarla da aynısı olmaktadır."