‘Erdoğan Berlin’den neden erken ayrıldı?’

Gazeteci Murat Yetkin 55 maddelik Libya Barış Planı'nı 'Türkiye açısından siyasi riski yüksek bir hamlenin büyük oranda sonuç getirdiği söylenebilir' sözleriyle değelendirdi. Erdoğan'ın yemeğe katılmadan ayrılması ise Sisi ile aynı masada oturmamak olarak yorumlandı.

‘Erdoğan Berlin’den neden erken ayrıldı?’

Almanya’nın başkenti Berlin’de, 12 ülke lideri ve beş uluslararası kuruluş başkanını bir araya getiren Libya zirvesi sonuçlandı. Sonuç bildirgesini imzalayan ülke ve uluslararası kuruluşlar, Libya’daki gerilimin azaltılması, tansiyonun düşürülmesi ve kalıcı ateşkes için çabalarını yoğunlaştırma sözü verdi.

Bildirgede çatışmalarda kullanılan top bataryaları ve hava araçları gibi ağır silahların geri çekilmesi çağrısı yapılıyor.  Ateşkesin gözetimi için ise Birleşmiş Milletler’in teknik komisyonlar oluşturacağı ifade ediliyor.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ise akşam yemeğine kalmayıp Berlin Konferansından planlanandan iki saat önce ayrılması tartışma konusu olmuş konu resmi çevrelerce, “Hiçbir sorun yok. Sadece yemeğe kalmadık. Dışişleri Bakanımız [Mevlüt Çavuşoğlu] sonuna kadar oradaydı” şeklinde yanıtlanmıştı.

ERDOĞAN ERKEN AYRILDI

Gazeteci Murat Yetkin kişisel sitesi YetkinReport’ta bu toplantının başarılı olmadığını hiç kimsenin istediğini tam olarak almadığını yazdı.

Yetkin’in yazısının bir bölümü şöyle:

“Ancak Libya’nın geleceği üzerine söz söyleyecek ülkeler tescil edilmiş, deyim yerindeyse masa kurulmuş oldu.

“Berlin mutabakatı sonrasında hükümetin 2 Ocak’ta Meclis’ten alınan yetkiye dayanarak Libya’ya asker gönderme ihtimali daha da azaldı. Hafter’in askeri çözümde ısrar edip başkent Trablus’u ele geçirme çabalarını durdurmak uluslararası taahhüt altına girmiş oldu. Ancak bunlar sonuç vermezse, yetki yine de Erdoğan’ın elinde olacak.

“Türkiye’nin Berlin’de taahhüt altına girdiği konulardan birisi de dış müdahalelere karşı olmak idi. Bu tabii Türkiye gibi bütün katılımcıları bağlaması gereken bir madde. Konferans sürerken Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Erdoğan’a Suriye’den Libya’ya militan gidişine izin vermemesini söylediği basınla paylaşıldı. Öte yandan Fransız paralı askerlerinin de (tıpkı Rus paralı askerler gibi) Hafter saflarında savaştığı da uluslararası medyaya yansımış vaziyette. Berlin mutabakatı, katılımcı ülkelerin birbirlerini suçlamak yerine iğneyi kendilerine batırmalarını sağlayacak mı? Bunu zaman gösterecek, ancak Türkiye açısından siyasi riski yüksek bir hamlenin büyük oranda sonuç getirdiği söylenebilir.”