Erdoğan ‘elinize dilinize dursun’ dedi ama… Dikkat çeken araştırma

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 650 TL'lik öğrenci bursları için ‘elinize dilinize dursun’ derken, DİSK-AR'ın paylaştığı araştırmaya göre, Türkiye Avrupa'da üniversite öğrencilerine en az burs veren ülkeler arasında.

Erdoğan ‘elinize dilinize dursun’ dedi ama… Dikkat çeken araştırma

Öğrencilerin barınma ve geçim sorunları son dönemde en çok tartışılan konular arasında.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçen haftasonu öğrenci burslarıyla ilgili yaptığı konuşmada, “Bizim dönemimizde bir milyon yatak kapasiteli, lüks yurtlar yaptık. Bunların yalanlarına inanmak bir defa mümkün değil. Biz göreve başladığımızda üniversite öğrencilerinin bursları 45 liracıktı. Ya elinize dilinize dursun ya. Şu anda bunlar 650 liraya çıktı. Nereden nereye geldi? Bunun yanında artık neredeyse asgari ücret civarında bir ödeme alıyorlar. Bunlar bunu görmek istemiyorlar. Bu harçları biz kaldırdık” ifadelerini kullanmıştı.

ARAŞTIRMALARDA TÜRKİYE’NİN DURUMU

DİSK Araştırma Merkezi (DİSK-AR) konuyla ilgili dikkat çeken bir araştırmayı sosyal medyadan paylaştı. Avrupa Komisyonu’nun “Avrupa'da Yüksek Öğrenimde Öğrenci Harçları ve Destek Sistemleri” başlıklı raporundan aktarılan verilere göre, Türkiye Avrupa ülkeleri arasında üniversite öğrencilerine en düşük mali destek veren ülkeler arasında.

Aralarında Belçika, Hırvatistan, İspanya, Kıbrıs (Güney) ve Polonya'nın yer aldığı ülkelerde öğrencilere yönelik yıllık mali destek 1.000-3 bin Avro arasında.

Hollanda, İsveç, Yunanistan ve Norveç'te öğrenci desteği ise 3 ile 5 bin Avro arasında.

EN YÜKSEK DESTEK VEREN ÜLKELER

Paylaşılan verilere göre, Avrupa'da öğrenci desteklerinin en yüksek olduğu ülkeler 5 bin Avro ve üzeri ile Almanya, Avusturya, Danimarka ve İsviçre.

Öğrencilere yönelik destekler ihtiyaç ve başarı temelli olarak değişiyor.

Öğrenci destekleri burs ve kredi olarak da farklılaşıyor.

Çalışan ve dar gelirliler için önemli bir harcama kalemi olan eğitim harcamaları için verilen destekler sosyal devlet uygulamalarının önemli bir göstergesi durumunda. Bu destekler öğrencilerin aileleri için mali destek anlamına geliyor.