Erdoğan HDP'nin kapatılmasına ne diyor?

"Devlet Bahçeli’nin HDP’nin kapatılması yönündeki çağrısının cumhur ittifakının ortak politikası olmadığı belli oldu."

Erdoğan HDP'nin kapatılmasına ne diyor?

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, ABD seçimleriyle eş zamanlı ilan ettiği "demokrasi reformu"nun içeriği merak edilirken, MHP lideri Devlet Bahçeli'den "HDP kapatılsın" çağrısı geldi.

Bahçeli, önceki gün özdetle şu ifadeleri kullandı:

"HDP isimli husumet ve hıyanet oluşumu demokrasinin ardına saklanarak, özgürlük ve insan hakları sığınığına yuvalanarak Türkiye’ye meydan okumaktadır. HDP bir terör sorunudur, bölücülük yuvasıdır, fitne tezgahıdır, demokratik güvenliğimize doğrulmuş melun bir silahtır.

Bu kervan böyle gitmemelidir. Adalet ve hukuk mutlak surette devreye girmeli, HDP’nin kapısına açılmamak üzere kilit vurulmalıdır. Yani demem odur ki, HDP’yi Türk siyasetinin taşıma ve hazmetme kapasitesi dolmuştur. Bu terör ve bölücülük yatağı kapatılmalıdır."

Bahçeli'nin açıklamalarının ardından gözler, Tayyip Erdoğan ve AKP'nin bu çağrıya ne yanıt vereceğine çevrildi.

AKP'li Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi bugünkü köşesinde, "Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın parti kapatmaya sıcak bakmadığı biliniyor." dedi.

Selvi'nin yazısının satır başları şöyle:

"Türkiye reformlara yönelmişken HDP kapatılacak mı sorusu gündeme geldi. Bahçeli’nin HDP’nin kapatılması yönündeki çağrısının cumhur ittifakının ortak politikası olmadığı belli oldu.

1- AK Parti, kapatma davasına muhatap olmuş, ayrıca geçmişte partileri kapatılmış bir siyasi gelenekten geldiği için parti kapatmayı zorlaştıran yasal düzenlemeler yapan bir iktidar oldu.

2- Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın parti kapatmaya sıcak bakmadığı biliniyor.

3- HDP, parti kapatmalar nedeniyle oluşan mağduriyetten beslenerek büyüdü. HEP ve DEP’in kapatılmasıyla başlayan süreç sonucunda HDP bugün yüzde 10 seçim barajını aşan bir parti konumuna ulaştı.

HDP’nin kapatılmasına yönelik bir çalışma yapıldığı bilgisine sahip değilim. Ancak Bahçeli’nin HDP’nin kapatılması yönündeki çağrısının üzerinde durulmayan bir yönü var. Bahçeli, böylece reform sürecinin çerçevesini de tayin etmiş oldu."