Erdoğan ile Davutoğlu Andımız'da buluştu!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Andımız tartışmasına isim vermeden gönderme yaparak "Milli andımız İstiklal Marşı" dedi. Ahmet Davutoğlu da "Milletimizin ortak vicdanı ve sözü olarak İstiklal Marşı varken tek parti döneminin tektipleştirici sloganlarına ihtiyaç yoktur" demişti.

Erdoğan ile Davutoğlu Andımız'da buluştu!

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Devlet Övünç Madalyası tevcih töreninde konuştu. Erdoğan, konuşmasına 18 Mart Çanakkale Zaferi'ni anarak başladı.

Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Aldığımız nefesi bile çok görenler ordularla, sinsi tuzaklarla üzerimize geldiler. Haçlı seferlerinden İstiklal Savaşımıza kadar mücadele ettik. Hala bazıları anlamamakta ısrar etse de milletimizin coğrafyamızdaki bin yıllık varlık yokluk mücadelesinin ta kendisidir. Biz bu mücadelede en küçük gevşeklik gösterdiğimiz gün Serv'den beter dayatmalarla karşımıza çıkacaklardır. Bugün karşımıza çıkamıyorlarsa, her alanda sahip olduğumuz güç sayesindedir. Türkiye hep güçlü olmak zorundadır.

Vatanımızın bütünlüğüne ülkemizin birliğine yönelik saldırıların artmasının gerisinde bu hakikatin düşmanların tarafından da görülmesi vardır. Selçuklu'da Osmanlı'da içerideki bölünmeler nedeniyle yıkılmıştır. Bugünkü devletimizin de aynı akıbete duçar olmasına izin vermeyeceğiz. Uzunca bir süredir tekrarladığımız rabiamızın gerisindeki mana budur."

'MİLLİ ANDIMIZ İSTİKLAL MARŞI'

Erdoğan, konuşmasının sonunda andımız tartışmalarına son noktayı koydu. Erdoğan, "Milli andımız olan İstiklal Marşımız bize niçin birlik olmamız gerektiğini anlatıyor. İstiklal Marşımızdaki ruhu hep birlikte güçlendirmemiz büyük önem taşıyor" diye konuştu.

Milli Eğitim Bakanlığı'nın başvurusu üzerine Andımız'ı kaldıran Danıştay kararı tartışma kararı olmuş, MHP lideri Devlet Bahçeli, sert ifadelerle eleştirmişti.

Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan ise Danıştay kararına destek vermişti.

Davutoğlu, Andımız'la ilgili mesajında Erdoğan gibi "İstiklal Marşı" ile Andımız'ı karşı karşıya koyarak "Milletimizin ortak vicdanı ve sözü olarak İstiklal Marşı varken tek parti döneminin tektipleştirici sloganlarına ihtiyaç yoktur" demişti.

Ali Babacan'ın lideri olduğu Deva Partisi yöneticileri de Andımız'ın kaldırılmasını desteklemişti. Hatta Deva Partisi yöneticisi Beytullah Aksoy "hayvan" benzetmesi yaparak "Bir Türk için her sabah ben Türk’üm diye bağırmak ancak hayvani bir ihtiyacı tatmin edebilir. Bir toplum, hayvani ihtiyaçlarını önceliklendiren bireylerden oluşursa orada zihinsel gelişimden söz edilemez" demişti.