Erdoğan, İnönü’yü ilk kez ‘rahmetle’ andı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Hindistan müslümanlarının gizlice Ankara'ya gönderdiği 600 bin altın, Büyük Taarruz için gereken ekonomik kaynağı oluşturmuştur" dedi. Öte yandan Erdoğan, Mustafa Kemal Atatürk'le birlikte İsmet Paşa'yı da (İnönü) rahmetle andı.

featured

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 30 Ağustos 1922-2022 Büyük Zafer’in 100. Yılı Etkinlikleri Kütahya Toplu Açılış Töreni’nde açıklamalarda bulundu.

Törendeki konuşmasında, “Bizim en büyük gücümüz birliğimizdir” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Samsun’da başlayıp Ankara’da Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışıyla dünyaya resmen ilan edilen bu sürecin her aşaması küllerinden yeniden doğan bir milletin uyanışının sembolüdür” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hindistan müslümanlarının gizlice Ankara’ya gönderdiği 600 bin altın, Büyük Taarruz için gereken ekonomik kaynağı oluşturmuştur” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

“İstiklal mücadelesini, Gazi Mustafa Kemal’in önderliğinde Anadolu’ya taşıyan milletimiz, varını yoğunu ortaya koyarak hazırladığı ordusuyla Kocatepe ve Dumlupınar’da yeni bir destanın girizgahını yapmıştır.

Samsun’da başlayıp Ankara’da Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışıyla dünyaya resmen ilan edilen bu sürecin her aşaması küllerinden yeniden doğan bir milletin uyanışının sembolüdür.

Oldukça zor ve zahmetli bir sürecin ardından ordumuz yine bir cuma günü, 25 Ağustos’ta nihai zafer için son hazırlıklarını tamamlamıştır. Birliklerin tertiplendiği cephelerde o gece ezanlar okundu, namazlar kılındı, dulalar edildi. Son sıcak yemekler yendi. Sabah gün ağarırken hücum emri veridi. Kocatepe’den Dumlupınar’a, oradan İzmir’e kadar süren Büyük Taarruz, epeydir savunmada olan Türk ordusunun yaptığı ilk büyük saldırı harekatıydı. Düşmanın belki makinalısı, topu, kamyonu, arabası ve uçağı bizden çoktu ama bizim askerimizin iman dolu yüreği, bu eksiklerin hepsini fazlasıyla telafi ediyordu.

Yunan çekilirken ordusunun büyük bir bölümünü zayiat olarak bırakmıştır. Bu millet imansızları İzmir’den denize dökmüştür.

Büyük Taarruz öncesi bugün olduğu gibi bu işin olmayacağını söyleyenler oldu. Ama bu işin kararlılıkla olduğunu herkes gördü. Yunan ordusu 4 gün içinde Türk kuvvetleri karşısında bozguna uğradı. Amansız takip 9 Eylül’de İzmir’in kurtuluşu ile sona erdi.

Milli mücadeleyi kazanan milletimiz müreffeh içinde yaşamak için uzun bir süre beklemek zorunda kaldı. Bizim en büyük gücümüz ise birliğimizdir. Hedeflerimize yürüyüşte asla ödün vermedik.

İşte bu Ağustos gününün 100. yılı vesilesiyle baş komutan Mustafa Kemal Paşa’yı, Fevzi Çakmak Paşa, İsmet Paşa’yı subayından erine her bir kahraman askerimizi rahmetle, şükranla yad ediyorum.”

Erdoğan, İnönü’yü ilk kez ‘rahmetle’ andı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

3 Yorum

  1. 5 ay önce

    sen once su Metin Yuksel cinayetini ve yesildaglarini bir anlat. Onlar daha heyecanli.

  2. 5 ay önce

    Bunlar guzel seyler.. Boyle boyle dogru yolu bulacagiz; kimse kimse kin gutmeden, kardes bu vatana sahip cikmamiz gerek,bunda aydinlikcilarin ve ulusalcilarin emegi fazla.. Ataturk de aynisini yapmisti, herkesi bir arada tutarak vatan savasini kazandi, o yuzden hepimizin bir olmasi gerek, gecmise takilip o zaman oyle dedi, sunu yapti demeden simdiye, ileriye odaklanmamiz gerek.. Takdir ettim Recep Tayyip Erdogani…

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!