Erdoğan: Kanal İstanbul'un Montrö'yle alakası yok

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Kanal İstanbul projesiyle ilgili olarak "Burada kendi bağımsızlığımızı, kendi egemenliğimizi tamamen tesis ettiğimiz bir eser kazandırıyoruz" dedi. Erdoğan, Kanal İstanbul'un Montrö'yle uzaktan yakından ilişkisinin olmadığını söyledi.

Erdoğan: Kanal İstanbul'un Montrö'yle alakası yok

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Kütüphane Söyleşileri adlı etkinlik kapsamında gençlerin sorularını yanıtladı.

Burada Kanal İstanbul'la bağlantılı olarak yöneltilen "Montrö Boğazlar Sözleşmesi'nden çıkmayı hedefliyor muyuz?" sorusunu yanıtlayan Erdoğan, şunları söyledi:

"42-43 kilometre uzunluğu olan bir kanal burası. Bu kanaldan Karadeniz'i Marmara'ya bağlıyoruz. Bununla birlikte de tabii Karadeniz'de ve Marmara tarafında gelen gemilerin oralarda bekleme veya beklememe bu süreçler... Hepsi bizim kudretimizde. Tabii bunun Montrö'yle yakından uzaktan alakası yok. Montrö İstanbul Boğazı'yla alakalı bir sözleşmeydi. Dolayısıyla burada kendi bağımsızlığımızı, kendi egemenliğimizi tesis ettiğimiz bir eser kazandırıyoruz.

Şimdi Montrö'yle yakından uzaktan alakası olmayan böyle bir Kanal İstanbul bizi ne yapacaktır? Çok daha huzurlu, rahat kılacaktır. Kanal İstanbul'u, İstanbul'a kazandırdığımızda İstanbul çok büyük bir zenginliğe kavuşmuş olacak, İstanbul Boğazı da çevrecilik açısından ciddi manada rahatlayacaktır."

104 AMİRAL DUYURUSU

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a, gençlerle buluşmasında, 104 emekli amiralin yayımladığı duyuruya ilişkin değerlendirmesi soruldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan şu ifadeleri kullandı:

"Askerin emeklisi veya emekli olmayanı olmaz. Asker, askerdir. Ben de şu anda cumhurbaşkanı olarak bu ordunun başkomutanıyım. Siz 104 emekli olarak böyle bir açıklamayı nasıl yapıyorsunuz? Bu sizin özgürlüğünüzle alakalı olan bir konu değil ki. Zaten içinizde alışkanlık haline bu işi getirmiş olanlar var. Çok bu işi seviyorsanız kalkarsınız, siyasete soyunursunuz. Ama kalkıp da bunu 104 tane koordine olan, aynı düşünce kalıbı içinde böyle bir metnin ortaya koyulmasını, bir başkomutan olarak cumhurbaşkanı olarak; ülkemin birlik, beraberliği, huzuru noktasında bunu teminle sorumlu olan bir insan olarak tabi ki kabul etmemiz mümkün değil. Bundan sonraki süreç zaten tamamen yargıya ait olan bir süreçtir."

İSTANBUL SÖZLEŞMESİ

Erdoğan, Türkiye'nin İstanbul Sözleşmesi'nden çekilme kararına ilişkin de konuştu.

Erdoğan, "İstanbul Sözleşmesi, uygulaması itibariyle ne ülkemizde ne dünyada özellikle kadın haklarına saygıyı getirmedi. Şu anda Avrupa Konseyi, Avrupa Birliği ülkelerinden de 11 tanesi bundan çekilme arifesinde. Kadına şiddeti bizim anayasımız reddediyor mu? Reddediyor. Kabul etmiyor. Bizim burada üzerinde durmamız gereken 8284 sayısı ailenin korunması ve kadına şiddetle ilgili yasa" dedi.

Erdoğan, şöyle devam etti: "Bizim dinimizde kadına şiddet haramdır. Biz bu sözleşmenin daha adilini, daha güzelini, daha güçlüsünü yapar onunla yola devam ederiz."