'Erdoğan kapalı toplantıda ciddi şekilde uyardı'

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın AKP'li belediye başkanlarına yönelik uyarısını kapalı toplantıda ciddi şekilde sürdürdüğü belirtildi. Geçmişte benzer uyarının yapılmasının ardından bazı belediye başkanlarının görevlerinden alındığı hatırlatıldı.

'Erdoğan kapalı toplantıda ciddi şekilde uyardı'

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın partisinin belediye başkanlarına çeşitli uyarılarda bulundu. Belediye çalışmalarının 2023 seçimlerini etkileyeceği mesajı veren Erdoğan, “2024 seçimlerine değil. 2023’e odaklanın” dedi ve şöyle devam etti:

“Tekrar söylüyorum sosyal medya belediyeciliği değil, hizmet belediyeciliği yapın. Gönül belediyeciliği yapın. Hizmet yapmadan gönüllere girilmez. Ama biz hem hizmet yapacağız hem gönüllere gireceğiz.”

Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya, Erdoğan'ın açıklamaları ve parti içine yansımalarıyla ilgili iddialarda bulundu.

Sarıkaya'nın yazısının satır başları şöyle:

"AK Parti kulisinde milletvekilleri ile sohbete katılanlar bilir, bir süredir belediyelerin seçmene doğrudan dokunan yerine, tweet ile ulaşan haline geldiğinden yakınılıyordu.

Nitekim bu tespit dün Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından hem de kamuoyunun önünde AK Parti belediye başkanlarına dile getirildi.

Erdoğan’ın sözleri uyarı niteliğindeydi…

Benzer uyarıyı geçmişte de dile getirmiş, seçim öncesi bazı belediye başkanlarının görevlerinden ayrılmasına neden olan süreci başlatmıştı.

Benzer bir durum seçim sathına girilmek üzere olunan bu dönemde de gelebilir mi?

AK Parti yönetimi bu kez böyle bir gelişme beklemiyor.

Ancak Erdoğan’ın kapalı oturumda da ciddi şekilde belediye başkanlarını uyardığından söz ediliyor.

Erdoğan bugün sabah da uzun bir sürenin ardından milletvekilleri ile kahvaltıda buluşacak.

Bu yeni yönetimin göreve gelmesinden sonra ilk adım olacak.

Milletvekilleri dün de Genel Başkanvekili Binali Yıldırım başkanlığında gerçekleşen Sağlık Bakanı Koca’nın sunumuna ilişkin toplantıya katıldılar.

Görünen o ki AK Parti dış politika ve hükümet odaklı siyasetini, yavaş yavaş geçmişte olduğu gibi parti odaklı hale döndürüyor."