Erdoğan Karakuş: ABD'nin hiddetli ve şiddetli olmasının ana kaynağı budur

Emekli Hava Pilot Korgeneral Dr. Erdoğan Karakuş, Türkiye ile ABD arasında yaşanan krizin nedenlerine değinirken 15 Temmuz darbe girişimine dikkat çekti.

Erdoğan Karakuş: ABD'nin hiddetli ve şiddetli olmasının ana kaynağı budur

CNNTürk'te Başak Şengül'ün sunduğu Akıl Çemberi programına katılan Emekli Hava Pilot Korgeneral Dr. Erdoğan Karakuş, Türkiye'nin 15 Temmuz ile birlikte FETÖ'yü devre dışı bırakmasının ABD'yi çıldırttığını söyledi.

1938'den itibaren Amerikan mandacılarının Türkiye'ye geri döndüğü sözüne katıldığını anlatan Emekli Hava Pilot Korgeneral Dr. Erdoğan Karakuş,  bunların başında Halide Edip Adıvar ve eşi Adnan Adıvar'ın geldiğini söyledi. Bu isimlerin Atatürk'e suikast iddiası dolayısı ile Türkiye'den kaçtıklarını hatırlatan Dr. Karakuş, bunun başlıca nedeninin de Atatürk'ün Amerikan mandacılığının kabul etmemesi olduğunu ifade etti. 

1938'den itibaren Amerika Türkiye'ye karşı hep mandacı siyasetini kullanmak istediğini söyleyen Dr. Karakuş, "Özellikle 1947-48'de İnönü 2. Dünya savaşı sırasında ABD ve İngiltere'nin yanında savaşa girmemiş olmasından dolayı fevkalede sıkıştırıldı."dedi.   Rusya ve ABD'nin o dönemde sıkıştırması sonucunda Türkiye'nin birçok kayıplara uğradığını anlatan Karakuş, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Ben Obama ile de, oğul Bush ile de iyi idim. Trump ile de iyiydim ama Biden ile anlaşamıyoruz" sözlerini hatırlatarak 15 Temmuz darbe girişiminin dikkat çekti.

15 Temmuz 2016 tarihinin Trump'ın göreve gelmeden önceki döneme denk geldiğini söyleyen Karakuş, "Trump'tan önce oğul Bush ve Biden ile iyi geçinmenin nedeni Türkiye'deki FETÖ'cülerin kuvvetli olması ve Amerika'nın devamlı desteğini almasıydı. 15 Temmuz'da FETÖ'nün Amerika'nın isteklerini yerine getirememesi üzerine Trump döneminde dalgalı bir dönem geçirdik. Şimdi ise Biden ile bunun fazlasını görüyoruz. 15 Temmuz'da FETÖ başarılı olamadığı için ABD sinirden kuduruyor adeta." dedi. 
Dr. Karakuş "15 Temmuz sonrasında FETÖ'nün temizlenmesi ile birlikte Türkiye'nin savunma sanayinde mutlak ve mutlak yerli ve milli olmak gerektiğini gördüğü için de ABD'nin hiddetli ve şiddetli olmasının ana kaynağı budur." dedi.