Erdoğan kritik toplantıda Babacan ve Davutoğlu için ne dedi?

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, parti yönetimine Davutoğlu ve Babacan'ın yeni partileri için 'Onları yok sayın' talimatı verdiği belirtildi.

Erdoğan kritik toplantıda Babacan ve Davutoğlu için ne dedi?

Koronavirüs nedeniyle videokonferans yöntemiyle yapılan AKP MYK toplantısı uzun bir aradan sonra dün ilk kez Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başkanlığında yapıldı. MYK üyelerine toplantıya katılmadan bir gün önce Covid-19 testi yapıldığı öğrenildi. Toplantıda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yeni partilerle ilgili de mesajlar verdiği belirtildi. AKP’ye yakınlığıyla bilinen Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi’nin toplantıya ilişkin yazısının satır başları şöyle:

“Erdoğan’ın AK Parti’den ayrılan Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu’nun kurduğu partiler hakkında ilk kez değerlendirme yaptığı öğrenildi. Erdoğan’ın, DEVA ve Gelecek Partileri’nin ismini vermeden, “Ölü doğdular. Onlarla meşgul olmayın. Onları Ademe (yokluğa) mahkûm edin. Zaten CHP’ye yakın olmak onlar açısından en büyük ayıptır” dediği ifade edildi.

MİLLETVEKİLİ TRANSFERİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın milletvekili transferini önlemeye dönük yasa değişikliğine de değindiği öğrenildi. Erdoğan’ın “Asla bu transferlerle ilgili değil, siyasi ahlakla ilgiliyiz. Siyasi Partiler Yasası ve Seçim Yasası üzerinde bir çalışma yapalım. Sonra bu çalışmayı değerlendiririz” dediği kaydedildi. Milletvekili transferi tartışmaları, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun yeni kurulan DEVA ve Gelecek partileri seçime sokulmadıkları takdirde İYİ Parti’ye yaptıkları gibi milletvekili desteği verebilecekleri yönündeki açıklamaları üzerine başlamıştı. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ise milletvekili transferinin engellenmesi ve seçim barajını da içine alan yasa değişikliklerinin yapılması yönünde önerilerde bulunmuştu.”