Erdoğan, Merkez Bankası Başkanı’ndan ‘soğudu’ mu?

Reuters, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu'na güvenini kaybetme aşamasına geldiğini, ikili arasında son haftalarda iletişimin de azaldığını iddia etti. Habere Beştepe’den yalanlama geldi.

Erdoğan, Merkez Bankası Başkanı’ndan ‘soğudu’ mu?

Reuters, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın sadece yedi ay önce göreve getirdiği Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu'a güvenini kaybetme aşamasına geldiğini, son haftalarda iletişiminin de belirgin şekilde azaldığını öne sürdü.

Reuters'a bilgi veren üç kaynaktan ikisi daha erken sürede daha düşük enflasyon ve daha düşük faiz politikası uygulanabileceğinin Erdoğan'a geçmişte söylendiğini, ancak gerçekleşmenin Eylül itibarıyla buna yakın bile olmadığını öne sürdü.

İsim vermeyen kaynaklara dayandırılan haberde, Erdoğan’ın daha önce beklediği faiz indirimlerinin geçen aya kadar yapılamamış olmasından hayal kırıklığı yaşadığı iddia edildi.

BEŞTEPE'DEN YALANLAMA

Haberin ardından Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Twitter’dan yaptığı paylaşımda Reuers’ın haberini yalanladı ve “Büyük kuruluşların bile bu tür yalanları yayması endişe verici” dedi.

Altun şu ifadeleri kullandı: 

“Yalan haber”i sosyal medyanın sorunu zannediyorduk. Fakat görüyoruz ki artık ana akım medya da aynı meseleden muzdarip. Büyük medya kuruluşları bile bu tür yalanları kolayca dolaşıma sokabiliyor. Bu endişe verici bir durum.”