Erdoğan: Parlamenter sisteme dönüş yok

Millet İttifakı'nın 'güçlendirilmiş parlamenter sistem' isteğine ilişkin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan yanıt geldi.

Erdoğan: Parlamenter sisteme dönüş yok

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya ziyareti sonrası uçakta gazetecilere yaptığı açıklamada, muhalefetin "parlamenter sisteme dönüş" talebine ilişkin “Asla böyle bir şey söz konusu değil” dedi, “Başkanlık sistemiyle inşallah yolumuza devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Erdoğan’ın konuya ilişkin açıklaması şöyle:

“Asla böyle bir şey söz konusu değil. Başkanlık sistemini getiren bir iktidar kalkıp da muhalefetin kuyruğuna takılır mı? Böyle bir şey asla olamaz. Biz başkanlık sistemini getirdik ve bu yeni sistemden de memnunuz. Başkanlık sistemiyle inşallah yolumuza devam edeceğiz. Başkanlık sistemiyle aldığımız mesafe de ortadadır. Bizi yıllarca geride bırakmış olan eski vesayetçi sistemi tekrar denemenin anlamı yok. Eski sistem demek, yamalı bohça demektir. Eski sistem demek, sürekli koalisyon hükümetlerinin olması demektir. Eski sistem demek, kesinlikle sağlıklı bir yönetim biçiminin olmayışı demektir. Olay bu kadar basittir.”