Erdoğan Suudi Arabistan’da… Kral Selman ve veliaht prensle görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetinden bu yana ilk kez Suudi Arabistan'ı ziyaret ediyor. Hükümet neredeyse tam kadro Suudi Arabistan'a gitti. Erdoğan, Suudi kralı ve veliaht prens ile görüştü.

featured

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz El Suud’un davetlisi olarak Suudi Arabistan’a gitti.

Erdoğan’ı, Cidde Kral Abdülaziz Havalimanı’nda Mekke Emiri Prens Halid el-Faysal, Türkiye’nin Riyad Büyükelçisi Fatih Ulusoy ve İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Daimi Temsilcisi Büyükelçi Mehmet Metin Eker ile diğer yetkililer karşıladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile eşi Emine Erdoğan, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Ticaret Bakanı Mehmet Muş, AKP Genel Başkanvekili Binali Yıldırım, MİT Başkanı Hakan Fidan, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanı Metin Kıratlı ve Cumhurbaşkanlığı Özel Kalem Müdürü Hasan Doğan da Cidde’ye geldi.

KRAL SELMAN İLE GÖRÜŞTÜ

Erdoğan, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz Al Suud tarafından resmi törenle karşılandı.

Al-Salam Sarayı’ndaki törende, iki ülkenin milli marşları çalındı.

Karşılama töreninin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Kral Selman heyetlerini birbirine takdim etti.

Erdoğan ve Selman, basına kapalı gerçekleştirilen baş başa görüşmenin ardından akşam yemeğinde bir araya geldi.

VELİAHT PRENS İLE GÖRÜŞTÜ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ile de görüştü.
Al-Salam Sarayı’ndaki görüşme basına kapalı gerçekleştirildi.

Ziyarete ilişkin sosyal medya hesabından paylaşımlar yapan Erdoğan, şunları kaydetti:

“Suudi Arabistan’la sağlık, enerji, gıda güvenliği, tarım teknolojileri, savunma sanayi, finans gibi alanlarda iş birliğimizi artırmanın müşterek menfaatimize olduğuna inanıyoruz. Yenilenebilir ve temiz enerji teknolojileri başlıklarında ciddi potansiyelimizin olduğunu görüyoruz. Körfez Bölgesi’ndeki kardeşlerimizin istikrarına ve güvenliğine kendi istikrar ve güvenliğimiz kadar önem verdiğimizi her vesileyle ifade ediyoruz.

Terörün her türlüsüne karşı olduğumuzun ve bölgemizdeki ülkelerle teröre karşı iş birliğine verdiğimiz önemin altını çiziyoruz. İlişkilerimizi her alanda geçmiştekinin de ötesine taşıyacağımıza inanıyorum. Rabbimizin rahmet, mağfiret ve şefkatinin gönülleri kuşattığı mübarek ramazan ayındaki bu seyahatimiz, dost ve kardeş Suudi Arabistan’la yeni bir dönemin kapılarını aralayacaktır.”

SUUDİ ARABİSTAN’LA SÜRTÜŞME KAŞIKÇI CİNAYETİYLE BAŞLAMIŞTI

Erdoğan, Kaşıkçı cinayeti ile ilgili veliaht prens Muhammed bin Selman’ı ima ederek “vahşi” cinayet emrinin “en üst düzeylerden” geldiğini iddia ettiğinde, iki ülke arasında diplomatik bir sürtüşme başlatmıştı.

Ancak mahkeme geçen ay, cinayete karışan 26 Suudi zanlının gıyabında yargılanmasının sonlandırılmasına ve davanın Riyad’a devredilmesine karar verdi.

Bu hamle diplomatik gözlemciler tarafından, Ankara’nın Suudi Arabistan ile ilişkilerini düzeltmeye yönelik doğrudan bir girişimi olarak yorumlandı.

Kaşıkçı’nın nişanlısı Hatice Cengiz’i temsil eden avukat Gökmen Başpınar, “Suudi Arabistan’daki sanıkların beraat kararı kesinleştiği için yargılamanın durdurulması kararı hukuka aykırıdır” demişti.

Avukat, “Davanın adaletin olmadığı bir ülkeye naklediliyor olması Türk halkına karşı sorumsuzluk örneğidir” diye konuşmuştu.

Suudi Arabistan, Türkiye’deki mahkeme kararıyla ilgili henüz yorum yapmadı.

Kaşıkçı cinayetinden bu yana, Ankara ve Riyad arasındaki ilişkiler kötüleşti ve bu durum Suudilerin Türk mallarını boykot etmesine yol açtı.

Bu da Türkiye’nin krallığa ihracatını yüzde 90 oranında azalttı.

Erdoğan Suudi Arabistan’da… Kral Selman ve veliaht prensle görüştü

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 2 ay önce

    Adam olmak bambaşka birşey.!!

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!