Erdoğan ve İmamoğlu’nun yolunun kesiştiği cemiyet: İlim Yayma Cemiyeti

Ekrem İmamoğlu'nu kendi onayıyla kurucu üyeleri arasına ekleyen İlim Yayma Vakfı'nın geçmişi 'komünizmle mücadele derneklerine' dayanıyor. Vakıf bugün siyasal İslamcı nesil yetiştirmek için FETÖ'den kalan alanda boy gösteriyor.

Erdoğan ve İmamoğlu’nun yolunun kesiştiği cemiyet: İlim Yayma Cemiyeti

Veryansın TV

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun, İlim Yayma Vakfı’nın “kurucu üyeleri” listesinde yer aldığı ortaya çıktı.

İlim Yayma Vakfı’nın internet sitesinde 27 numaralı kurucu olarak ise İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu gözükmekte.

İlim Yayma Vakfı yetkilileri, Vakıf kurulurken vakıf senedine eklenen bir madde ile “İstanbul Valisi,İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı ve İstanbul Müftüsü vakfın “elyevm” (tabii) üyesidir” şeklinde bir ibare eklendiğini ifade ettiler.

İmamoğlu’nun yandaşlığını yapan bazı internet siteleri İlim Yayma Vakfı’nın İBB Başkanı’nı doğal üye seçtiğinden üyeliğin İmamoğlu’ndan habersiz gerçekleştiğini iddia ettiler.

İMAMOĞLU’NUN ONAYIYLA ÜYELİK YAPILDI

Oysa gazeteci Celal Eren Çelik’in gazzetta9 internet sitesinde yer alan bilgiye göre vakıf yetkilileri İmamoğlu’nun belediye başkanı seçilmesinin ardından kendisine ulaşarak onayını aldılar ve adını listeye eklediler.

Seçim kampanyasında belediye kaynaklarının yandaş vakıf ve derneklere aktarılmasını sert biçimde eleştiren ve seçimi kazanınca “Vakıflara hizmet dönemi bitti” diyen Ekrem İmamoğlu’nun İlim Yayma Vakfı’nın üyeliğini neden kabul ettiği ve belediye başkanlığında bu vakfa yardımların sürüp sürmediği yanıt bekleyen sorular arasında.

İmamoğlu’nun üye olduğu vakfın Başkan vekilliğini Bilal Erdoğan yapıyor.

Recep Tayyip Erdoğan, Ahmet  Davutoğlu, İsmail  Kahraman, Murat  Ülker, Mustafa Latif Topbaş, Numan Kurtulmuş, Ebubekir Tivnikli de İmamoğlu ile birlikte mevcut kurucu üyeler arasındaki isimlerden bazıları.

KAMU KAYNAKLARINI EMİYORLAR

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile İlim Yayma Vakfı arasında 2 yıl önce yapılan prorokol ile Eyüp’te daha önce İSKİ’nin kullandığı Silahtarağa Caddesi’ndeki 7 katlı bina, Vakfa verilmiş ve cemaatin yurdu olmuştu.

2014 yılında Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, birisi yurt diğeri de eğitim merkezi yapılmak üzere iki taşınmazı İlim Yayma Cemiyeti ve İlim Yayma Vakfı’na 25 yıllığına bedelsiz vermişti.

İlim Yayma Cemiyeti’nin Türkiye genelinde ortaöğretim ve yükseköğretim yurdu olarak hizmet veren 150’den fazla yurdu, yurtlarda on binlerce öğrenci bulunuyor.

Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun (KYK), “kamu yararına” çalışan dernek ve vakıflara, 9 ay boyunca öğrenci başına yaptığı 600 liralık barınma ve beslenme yardımı ile cemaat yurtlarına her ay milyonlarca lira parasal destek sağlanıyor. Bunlardan birisi de İlim Yayma Vakfı. Derneğe yapılan aylık desteğin 12 milyon lirayı bulduğu basına yansımıştı.

Cemiyet sadece İstanbul değil tüm Türkiye’de akçeli ilişkiler içerisinde. Ankara’da İller Bankası binasının hukuksuzca yıkılması ile yapılan Melike Hatun Camisi’nin altındaki işyerlerini işleten Altındağ Camii ve Kültürel Tesis Yaptırma Yaşatma Eğitim ve Hizmet Derneği’nin başkanı Halim Altunkal’ın ise aynı zamanda İlim Yayma Cemiyeti Ankara Şube Başkanı.

15 Temmuz sonrası FETÖ’cülerin boşalttığı çok sayıda yurt İlim Yayma Cemiyeti’ne verildi.

ABD’NİN ‘KOMÜNİZMLE MÜCADELE’ KURULUŞLARINDAN

İlim Yayma Cemiyeti 17 Ekim 1951 günü ‘Milli ve manevi değerleri korumak’ iddiasıyla İstanbul’da kuruldu. Cemiyetin en önemli amaçlarından birisi İmam Hatip Okulları açtırmak ve buralarda okuyan öğrencilere burslar vermek. Cemiyet, Demokrat Parti döneminde Başbakan Adnan Menderes tarafından desteklendi. AKP döneminde “Kamu Yararını Gözeten Dernek” statüsü kazandı. Kamu imkânları emrine sunuldu. Cumhurbaşkanlığı tarafından ‘Üstün Hizmet Plaketi’ verildi.

İlim Yayma Vakfı (İYV), İlim Yayma Cemiyeti (İYC) içerisinden kurulmuştu. İlim Yayma Cemiyeti’nin ön ayağı ise Türkiye Komünizmle Mücadele Derneği’dir. Bu dernek dönemin sol görüşlü grupları ile mücadele yürütmüştür. FETÖ lideri Fetullah Gülen de bu yıllarda Erzurum’da Komünizmle Mücadele Derneği’nin kurucuları arasında yer almıştır.

CIA BELGELERİNDE İLİM YAYMA CEMİYETİ

Vakıf ayrıca CIA’nın 10 Kasım 1953 tarihli raporunda şöyle anlatılıyor: “İlim Yayma Cemiyeti, Arap Gizli Servisi’nin gizli adı olup, amacı, Arapçanın konuşulması ve yazılmasının yasak olduğu tüm ülkelerde, imamları ve vaizleri eğitmek için gizli okullar kurarak, bu okulları fonlamaktır.” (CIA belgelerinde İlim Yayma Cemiyeti 20.3.2017 Aydınlık)