Krizden sonra ilk temas… Erdoğan ve Macron’dan kritik görüşme

featured
service

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile telefonda görüştü. Görüşmede, Türkiye-Fransa ve Türkiye-AB ilişkileri ile Doğu Akdeniz başta olmak üzere bölgesel gelişmeler ele alındı.

İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, Fransa Cumhurbaşkanı Macron’dan gelen talep üzerine gerçekleşen görüşmede, Türkiye-Fransa ve Türkiye-AB ilişkileri ile Doğu Akdeniz başta olmak üzere bölgesel gelişmeler ele alındı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmede, Doğu Akdeniz’deki gerginliğin sebebinin Türkiye’nin ve Kıbrıs Türklerinin bölgedeki meşru haklarının yok sayılması olduğuna işaret ederek, Fransa’nın Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum kesiminin gerginliği tırmandıran maksimalist iddia ve adımlarını desteklemesine anlam veremediğini belirtti.

Türkiye’nin kimsenin hakkında gözü olmadığını ancak kendi haklarını da kimseye yedirmeyeceğini vurgulayan Erdoğan, her zaman olduğu gibi bugün de sorunların çözümü için diyalog ve iş birliğini savunduklarını ifade etti.

‘TANSİYONU DÜŞÜRMEK İÇİN DİPLOMASİ FIRSATLARI DEĞERLENDİRİLMELİ’

Tansiyonu düşürmek için diplomasi fırsatlarının değerlendirilmesi ve sürdürülebilir müzakere süreçlerinin hayata geçirilmesi gerektiğinin altını çizen Erdoğan, tüm sorunları masada konuşmak ve çözmek istediklerini dile getirdi. Erdoğan, bu süreçte Fransa’dan da sağduyulu ve yapıcı bir tutum beklediklerini, Türkiye-Fransa arasında istişare ve iletişim mekanizmasının sürekli olarak işletilmesinde fayda gördüğünü kaydetti.

Erdoğan, AB Liderler Zirvesi’nden Türkiye’ye ilişkin yapıcı diyalog ve iş birliğini teşvik eden bir yaklaşımın çıkmasının da bölgesel meselelerin çözüm imkanları açısından önemli olduğunu vurguladı.

FRANSA’DAN AÇIKLAMA

Elysee Sarayı’ndan da Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Fransa Cumhurbaşkanı Macron arasında yapılan telefon görüşmesine ilişkin yazılı açıklama yapıldı. 

Bir saatten fazla süren görüşmede Doğu Akdeniz, Libya ve Suriye konularının ele alındığı bildirilen açıklamada, Macron’un Türkiye ile Yunanistan arasındaki istikşafi görüşmelerin başlayacak olmasından duyduğu memnuniyeti ifade ettiği belirtildi. Açıklamada, Macron’un bu görüşmelerin iyi niyetle ve tansiyonu düşürme endişesiyle yapılmasını istediği aktarıldı. 

Macron’un Türkiye ile Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) arasında da buna benzer bir diyaloğun oluşması çağrısında bulunduğu dile getirilen açıklamada, “Cumhurbaşkanı Macron, diyaloğa sürekli hazır olduğunu ve Avrupa Birliği (AB) ile Türkiye arasında sağlam bir ilişkiye önem verdiğini hatırlattı. Bu açık ve her birinin çıkarlarına saygı gösteren temele dayanması gerekiyor.” ifadeleri kullanıldı. 

Açıklamada, “Macron, Türkiye’yi AB ülkelerin egemenliklerine ve uluslararası hukuka saygı göstermeye, tansiyon yaratacak tek taraflı yeni eylemden kaçınmaya ve Akdeniz’de belirsizlik olmadan barış ve iş birliği alanın inşasına yönelik adım atmaya çağırdı.” denildi. 

İki liderin bu konulardaki diyaloğu cumhurbaşkanı ve bakanlar düzeyinde sürdürmeye karar verdiği belirtildi.

‘TÜRKİYE’YE SAYGI DUYUYORUZ VE ONUNLA DİYALOĞA HAZIRIZ’

Öte yandan, Macron, Korsika’da düzenlenen Avrupa Birliği (AB) üyesi Güney Avrupa Ülkeleri Zirvesi’nde yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Türkiye’ye saygı duyuyoruz ve onunla diyaloğa hazırız. Türkiye’den Avrupa’nın egemenliğine ve uluslararası hukuka saygı göstermesini, Libya ve Suriye’deki eylemlerini açıklığa kavuşturmasını bekliyoruz. Hakaretler etkili değil. Tüm bu sözler ve eylemlerin, devletlerin arasındaki sorumluluğa dayalı ilişkilerde yeri yok. Biz, Avrupalılar, diyaloğa hazırız.”

Macron, müttefikler ile uluslararası hukuka saygı göstererek ve iş birliği içerisinde hareket edilmesi gerektiğini savunarak, bu prensiplerin müzakereye açık olmadığını iddia etti.

BM’nin Libya’ya yönelik silah ambargosuna saygı gösterilmesi gerektiğini ifade eden Emmanuel Macron, ülkesinin BM’nin himayesinde Çin’de Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ne uluslararası gözlemcilerin gitmesini istediklerini belirtti.

Krizden sonra ilk temas… Erdoğan ve Macron’dan kritik görüşme

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

2 Yorum

  1. 2 sene önce

    Türkiye için haber içeriği çıkartan bir platformda Recep Tayyip Erdoğan için Türkiye cumhurbaşkanı diye sıfat eklemenizin amacı nedir? Biliyoruz cumhurbaşkanı olduğunu hacım

    Cevapla
  2. Bu micronun agzi cok kalabalik. Alcak alcak aciklamalar yapiyor. Türkiyenin Libya ve Suriyede acikliga kavusturmasi gereken durum nedir? Bu terör ülkesi suriyede teröristleri, Libyada ülkeyi yerle bir ettikten sonrada simdide Haftar despotunu destekliyor. Türkiyenin yaptigi tüm acikligi ile ortada..Libyada, misirda oldugu gibi avrupanin oyuncagi Sisi gibi birinin ülkenin basina gecmesine önledi. Aksi halde akdeniz tamamiyle kudurmus ve kendilerinden baskalarina yasam hakki tanimayan avrupalilarin arka bahcesi haline gelecekti. Türkiyenin bu soytari micron la konusup tartisacak bir konusu yok. Biz avrupalilar diyip ac yunanlilar üzerinden kendi emellerine kavusmayi planlayan bu kücük diktatör, kendisini dev aynasinda görüyor. Erdogan bu konuda söylenebilecek en dogru seyi söyledi zaten…Biz bu vatan icin bedel ödedik…O vatana göz dikecek soytarilarin en az ayni bedeli ödemeyi göze almalari gerekir.

    Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!