Erdoğan yandaş yazarları boşa düşürdü… ‘Darbe’ söylentileri için ne dedi?

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, darbe tartışmalarıyla ilgili 'Cumhurbaşkanımızın değerlendirmesini aktarayım size... Bütün bu gündemlerin Türkiye'yi ana hedeflerinden saptırmaya yönelik. Darbe tartışması Türkiye için lüzumsuz bir gündemdir. Demokrasiye bağlı bütün kurumlarımız uyanıktır' dedi.

Erdoğan yandaş yazarları boşa düşürdü… ‘Darbe’ söylentileri için ne dedi?

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, partisinin bazı milletvekilleriyle bir araya geldi. AKP Genel Merkezi’ndeki basına kapalı toplantı, 3 saat sürdü. Toplantı sonrası AKP Sözcüsü Ömer Çelik açıklamalarda bulundu.

Son dönemde hükümet medyası yazarları, günlerdir ortak bir dille yeni bir darbe tehlikesi olduğu ve bu sefer FETÖ’den değil “Kemalist” ya da “Avrasyacı” olarak tanımlanan gruplardan geleceğini iddia ediyordu.

Bu konuda Çelik, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın görüşlerini de aktardı.

Çelik şöyle konuştu: “Cumhurbaşkanımızın değerlendirmesini aktarayım size… Bütün bu gündemlerin Türkiye’yi ana hedeflerinden saptırmaya yönelik olduğu. Devlet kurumları demokrasiye bağlılıklarını göstermiştir. Demokrasiye bağlı büyün kurumlarımız uyanık.TSK’ya atılmış çok büyük bir iftiradır.”

MOSKOVA’DA İDLİB ZİRVESİ

Çelik, Türk heyetinin Moskova’daki temaslarına ilişkin gazetecilere yaptığı açıklamada, “Rejim, önceki sınırlarına çekilmezse bunu tahakkuk ettirmek için gerekli askeri hazırlıkları yaptığımız açık ve net bir şekilde karşı tarafa iletildi. Soçi Mutabakatanı’nın önemi vurgulandı. İnsani felaketin önlenmesi için zorunlu bir yaklaşımdır. Heyet dönünce kapsamlı bir rapor verecek” dedi.

İŞ BANKASI’NDAKİ CHP HİSSELERİNİN DEVRİ

CHP’deki İş Bankası hisseleriyle ilgili, “Atatürk’ün vasiyetine uyulmadı. Atatürk hepimizin ortak değeri. Atatürk milletimizin ortak değeridir. Atatürk’e ait her türlü değerin de devlet tarafından temsil edilmesi daha uygundur” açıklamasını yaptı.

Kılıçdaroğlu’nun CHP grup toplantısında yaptığı açıklamalara cevap veren Çelik, “Cumhurbaşkanı’nı hedef alan bu açıklamalar demokratik değil. Cumhurbaşkanı’na “maşa” diyen aynaya baksın” açıklamasını yaptı.

YAKIN ZAMANDA ÇİN’E RESMİ BİR HEYET ZİYARETTE BULUNACAK

Çelik, “Çin’de Uygur Türkleri ile ilgili olarak çok sayıda olumsuz haber yansıyor. Bu haberlerden kaygı ve üzüntü duyduğumuzu ifade ediyoruz. Yakın zamanda Çin’e resmi bir heyet ziyarette bulunacak. Bu ziyaretin şeffaf olmasını ve istediğimiz yerlerin ziyarete açılması gerektiğini ifade ediyoruz” dedi.

‘KILIÇDAROĞLU SİYASETİN KORONAVİRÜSÜ’

Ömer Çelik, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun TBMM grup toplantısında Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yönelik ifadeleriyle ilgili de “CHP Genel Başkanı PYD için ‘dış güçlerin maşası’ diyemedi, Esad için ‘dış güçlerin maşası’ diyemedi, Türkiye Cumhuriyeti devletini hedef alan, bizimle rekabet içerisinde olan birtakım odaklar için bunu diyemedi. Ama Türkiye’nin millet tarafından seçilmiş Cumhurbaşkanı için bunu söylüyorsa bunu söylerken sadece ‘aynaya bakıyordur’ diyoruz. Yani bu kadar ahlak dışı, bu kadar vicdansız, bu kadar siyasi akıldan yoksun bir şekilde Türkiye’nin seçilmiş Cumhurbaşkanını hedef almak, Türkiye Cumhuriyeti devletinin çıkarlarını korumak için, milli menfaatlerini korumak için çalışan ve milletin desteğiyle orada bulunan Cumhurbaşkanımızı bu şekilde hedef almak kesinlikle sıradan bir demokratik eleştiri olarak değerlendirilemez” dedi.

Demokratik eleştiri başka bir şey olduğunu vurgulayan Çelik, “Her başkentin tezini Türkiye Cumhuriyetine karşı CHP Genel Başkanı dillendirdi; ama bir tek Ankara’nın tezini dillendirmedi. Dolayısıyla biz CHP Genel Başkanından Cumhurbaşkanımızın ortaya koyduğu vizyonu, siyaseti anlamasını beklemiyoruz. ‘Maşa’ gibi bir ifade kullanmışsa bu ifadeyi ancak aynaya bakarak söylemiştir. Sürekli olarak ‘siyasi koronavirüs’ diyeceğimiz açıklamalar yapıyor CHP Genel Başkanı. Yakın zamanlara kadar demokrasiden bahsediyordu, çoğulculuktan, geçmişten ders çıkarmaktan bahsediyordu; fakat CHP Genel Başkanının Yassıada zihniyetinin yeni bir sürümü olmaktan öteye gitmediğini bu son açıklamalarıyla görüyoruz” diye konuştu.

Yeni Şafak yazarından hükümete ‘darbe’ uyarı: Geliyor!