Erdoğan: Yargıtay üzerine düşeni yaptı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuruya ilişkin sorulan soruya "Yargıtay üzerine düşeni yaptı, yapıyor. AYM yerine göre üzerine düşeni yapıyor, benim de üzerime düşen neyse yeri geldiği anda gereğini yaparım." yanıtı verdi.

featured

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin TBMM Grup Toplantısı’nda konuştu. Erdoğan, Yargıtay’ın, Can Atalay hakkındaki Anayasa Mahkemesi kararını tanımama ve AYM üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunmasının yankıları sürerken ‘yeni ve sivil anayasa’ çıkışında bulundu. Yargıdaki krizle ilgili konuşan Erdoğan, “Sorunun acil çözümü anayasal ve yasal değişikliklerin süratle yapılmasından; kalıcı çözümü yeni ve sivil anayasadan geçmektedir” görüşünü savundu.

BİREYSEL BAŞVURULAR SINIRLANDIRILIR MI?

TBMM Grup Toplantısı’nda yaptığı açıklamaların ardından Erdoğan, bir gazetecinin, “Anayasa Mahkemesi ve Yargıtay arasında bireysel başvurulara bir sınırlandırılma getirilmesi gibi bir durum söz konusu mu? İş yüküne işaret ettiniz ama böyle bir düzenlemeden mi bahsediyorsunuz? Bireysel başvurular mı sınırlandırılır? Nasıl bir düzenleme gelebilir?” sorusu üzerine şunları söyledi:

“Bizim şu anda bireysel başvuru noktasında geçmişte bu bireysel başvuruyu süratle azaltacak diye adımlar atıldı. Ama şu anda bireysel başvuruyla ilgili dosya sayısı 130 bin. Demek ki beklenen netice alınamadı. Herhalde bunun üzerinde de Anayasa Mahkemesi çalışacak. Bizimle alakalı bir iş değil.

‘ÜZERİME DÜŞEN GÖREV NEYSE YAPARIM’

“Anayasa Mahkemesi çalışacak dediniz ama bir yandan da Meclisi işaret ettiniz” denilmesi üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bununla ne alakası var? 130 bin dosyadan bahsediyoruz.” ifadesini kullandı.

“Peki kriz nasıl giderilecek? Meclis nasıl bir çalışma yapacak? Ne göreceğiz, ya da Meclis’te daha sonra bir torba teklifin içerisinde bir madde mi göreceğiz?” sorusuna Erdoğan, “Şu anda Meclis’le bir alakası yok. Burada Yargıtay üzerine düşen görevi yaptı, yapıyor. Anayasa Mahkemesi üzerine düşen görevi yapıyor. Benim de üzerime düşen görev neyse bana bu iş geldiği adını ben gereğini yapıyorum.” cevabını verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yakın zamanda Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan ile görüşüp görüşmediklerine ilişkin soru üzerine, “Hayır, görüşmedim.” dedi.

‘İSVEÇ NE YAPIYOR TAKİP EDİYORUZ’

İsveç’in NATO üyeliğine ilişkin kanun teklifinin yarın Dışişleri Komisyonunda görüşüleceği hatırlatılan ve İsveç’ten terörle mücadele konusunda somut bir adım görülmediği sorusuna Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şu anda bizimki komisyonda, bir yandan plan bütçe çalışmaları devam ediyor. İsveç ne yapıyor ne ediyor onu da takip ediyoruz.” yanıtını verdi.

NE OLMUŞTU?

Yargıtay, Can Atalay kararı nedeniyle Anayasa Mahkemesi’ni (AYM) hedef aldı. AYM’nin Yargıtay üyelerini tehdit ettiğini öne süren Yargıtay 3. Ceza Dairesi, AYM üyeleri hakkında suç duyurusunda bulundu. AYM’nin Atalay hakkında verdiği karara da uyulmaması kararı verdi.

Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Türkiye İşçi Partisinden (TİP) milletvekili seçilen Gezi Parkı davası sanığı Can Atalay ile ilgili Anayasa Mahkemesince verilen ihlal kararına ilişkin incelemesinde, “Ülkemizde Anayasa Mahkemesi sadece yasaları iptal ederek yasama organının alanına müdahale etmemekte; ayrıca, bazen yasa koyucu gibi davranarak Anayasa’ya göre aralarında astlık üstlük ilişkisi bulunmayan yüksek mahkemeler üzerinde de süper temyiz mahkemesi olarak vesayet makamı gibi davranmaktadır.” ifadelerini kullandı.

Daire, Can Atalay hakkında Anayasa Mahkemesinin verdiği ihlal kararına uyulmamasına, Atalay’ın milletvekilliğinin düşürülmesine yönelik işlemlere başlanması için karar örneğinin TBMM’ye gönderilmesine ve ihlal kararı veren Anayasa Mahkemesi üyeleri hakkında Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulmasına karar verdi.

Yargıdaki krizin ardından Erdoğan, Anayasa Mahkemesi’nde bireysel başvuruda düzenleme yapmanın kolay olduğunu ancak ‘önce AYM’nin hazır hale gelmesi’ gerektiğini söyledi. AYM’ye bireysel başvurunun kaldırılıp kaldırılmayacağı merak konusu olurken Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, “Bireysel başvuru hakkını biz getirdik. Geriye dönmek diye bir durum söz konusu olamaz.” dedi.

thumbnail
İlişkili Haber

Erdoğan’dan Özgür Özel’e: Genel başkan mı, emanetçi mi?

thumbnail
İlişkili Haber

Adalet Bakanı’ndan ‘AYM’ye bireysel başvuru’ açıklaması

Erdoğan: Yargıtay üzerine düşeni yaptı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3 Yorum

  1. Yarin kendi baslarina gelince de biz diyecegiz mahkeme üzerine düseni yapti diye.

  2. Türkiye Cumhuriyeti değil, Hitler Almanyası…

  3. bop icin anayasa degisikligi ister bop esbaskani. Bu olay da kurgu. Neymis uzerine dusen, deyiver hadi, gucun gariban vatandasa mi?

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!