Erdoğan'a tuzak mı: O görüntüyü yayına kim verdi?

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bayram kutlama videosuna ilişkin Fatih Altaylı'dan dikkat çeken iddialar geldi. Altaylı, 'Dünyanın hiçbir ülkesinde, o ülkenin liderinin böyle bir görüntüsü göz göre göre banttan yayınlanmaz. Çünkü bu liderin durumunu dünya çapında tartışmaya açar. Açık bir zafiyet göstergesi haline gelir' ifadelerini kullandı.

Erdoğan'a tuzak mı: O görüntüyü yayına kim verdi?

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın partililere hitap ettiği bayramlaşma videosu çeşitli tartışmaları gündeme getirdi.

Görüntülerde, Erdoğan'ın konuşmasının bazı anlarında kelimeleri telaffuz etmekte zorlandığı ve uykusuz olduğu görülüyordu. Erdoğan'ın 13 dakikalık konuşmasını içeren videonun 7'inci dakikasının 35'inci saniyesinde kelimeleri çok yavaş söylediği, 8'inci dakikasının 31. saniyesinde ise bir an uyuduğu fark ediliyor. Cumhurbaşkanının konuşmasının 11'inci dakikasının 59'uncu saniyesinde de benzer görüntüler yaşanıyor. Erdoğan'ın bu görüntüleri sosyal medyada gündem oldu.

Sosyal medyada iki gündür söz konusu görüntülerin hem Cumhurbaşkanlığı hem AKP hem de Anadolu Ajansı tarafından aynen paylaşılması soru işaretlerini gündeme getirmişti. İktidar yanlısı bazı sosyal medya hesapları, söz konusu videonun Erdoğan'ı yıpratma amaçlı, bilinçli bir biçimde paylaşıldığını öne sürdü.

Diğer yandan, Erdoğan'ın video konferans konuşmasının yayınlanmadan önce kayıt altına alınıp alınmadığı yani montajlama fırsatının olup olmadığı konusunda farklı görüşler belirtiliyor. Çünkü daha önce kayıt altına alınmış bir görüntünün "canlı" yayın gibi aktarılabileceği biliniyor. Direkt canlı yayında ise haliyle montajlama imkanı bulunmuyor. 

O görüntülerle ilgili tartışmayı bugün Fatih Altaylı Haber Türk'teki köşesinde sürdürdü.

"O görüntüyü yayına kim verdi?" diye soran Altaylı, "Bu görüntülerin yayınlaması gerçek anlamda bir rezalettir. Bu bir canlı yayın olsa anlarım. Yapacak bir şey yoktur. Ama çekilmiş, montajlanmış ve servis edilmiş bir bantta böyle bir durumun gösteriliyor olması çok ama çok fenadır" dedi.

Altaylı'nın yazısının satır başları şöyle:

"Önceki gün Cumhurbaşkanı’nın genel başkanı olduğu partinin mensuplarına yönelik bayram mesajı, Anadolu Ajansı eliyle medyaya servis edildi.

Mesaj Cumhurbaşkanlığı tarafından kaydedilmiş, Anadolu Ajansı ve TRT’ye verilmişti.

Anadolu Ajansı da bu mesajı tüm medyaya servis etmişti.

Birçok televizyon ajanstan gelen bu görüntüyü kullandı.

Bayramlaşma mesajını izleyenler gözlerine inanamadı.

Cumhurbaşkanı, sözlerinin ortasında derin bir iç çekiyor ve gözlerini kapatıyor, uyuklar gibi oluyor ve bir an, sanki içi geçmişçesine susuyordu.

Banttaki bu durum TRT tarafından banttan kesilmişti.

Ama görüntüyü Anadolu Ajansı'ndan alan diğerleri aynen yayınladılar.

Hiç ama hiç iyi bir görüntü değildi.

Bu durumun nedenlerini bilemem.

Aşırı yorgunluk, rahatsızlık veya başka bin türlü şey olabilir.

Aklım ermez.

Ancak bu görüntülerin yayınlaması gerçek anlamda bir rezalettir.

Bu bir canlı yayın olsa anlarım.

Yapacak bir şey yoktur.

Ama çekilmiş, montajlanmış ve servis edilmiş bir bantta böyle bir durumun gösteriliyor olması çok ama çok fenadır.

Açık biçimde, çok yakınında birilerinin Cumhurbaşkanı’nı zor duruma düşürmek istediğine, zayıf göstermeye çalıştığına işaret eder.

Sonuçta bu görüntüyü sadece kendi vatandaşları ya da partilileri değil, tüm dünya izlemektedir.

Dünyanın hiçbir ülkesinde, o ülkenin liderinin böyle bir görüntüsü göz göre göre banttan yayınlanmaz.

Çünkü bu liderin durumunu dünya çapında tartışmaya açar.

Açık bir zafiyet göstergesi haline gelir.

Bu durumdan haberdar olup olmadığını sorduğum muhafazakar bir gazeteci arkadaşıma Anadolu Ajansı ve TRT’den “Görüntünün doğrudan Beştepe’den geldiği ve kendilerini de zor duruma düşürdüğü” yanıtı verilmiş.

Bu kabul edilebilir bir şey değildir.

Tam aksine bence bir ulusal güvenlik sorunudur.

Ama muhtemelen bu konuda hiçbir şey yapılmayacak, Cumhurbaşkanı’nın böyle bir görüntüsünün yayınlandığından haberi dahi olmayacaktır."

Erdoğan'ın video mesajının tamamı şöyle:

AA'DAN AÇIKLAMA

Altaylı daha sonra Anadolu Ajansı Genel Yayın Yönetmeni Yusuf Özhan'ın ve CİMER'in yanıtlarını yazdı. Altaylı, "Özhan, dünden beri bu görüntülerin nasıl olup da AA tarafından servis edildiğine ilişkin sorulara muhatap olduğunu ve burada bir düzeltme yapması gerektiğini belirtti" dedi.

Altaylı şu ifadeleri kullandı:

"Anadolu Ajansı olarak kendilerinin de tüm abonelerine isterlerse AA üzerinden isterlerse doğrudan Cumhurbaşkanlığı yayınını alabilecekleri bilgisinin verildiğini ve TV100, CNNTurk'ün yayını Anadolu Ajansı üzerinden, Akit TV'nin DHA üzerinden diğer kanalların ise doğrudan Cumhurbaşkanlığı yayın frekansından kendilerinin almayı tercih ettiğini, yayının doğrudan Cumhurbaşkanlığı tarafından yapıldığını ve real time olarak aktarıldığını anlatan Özhan, "Bildiğim kadarı ile yayın Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nden canlı olarak yayınlandı dedi."

CİMER: CANLI YAYINDI

CİMER'in açıklamasına da yer veren Altaylı, "Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı'ndan Habertürk'e verilen bilgiye göre ise yayın canlı olarak gerçekleştirildiği için böyle bir olay meydana gelmiş" dedi.

FAHRETTİN ALTUN'DAN ALTAYLI'YA TEPKİ 

Fatih Altaylı’ya Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’dan tepki geldi.

‘HABERTÜRK’Ü KINIYORUZ’

Twitter’dan paylaşım yapan Altun, “Yalan haber, karalama ve dezenformasyon ile mücadelemiz sürüyor. Habertürk, karalama, dezenformasyon ve yalan haberden bir türlü vazgeçmiyor. Halkımızın doğru haber alma hakkını, genel olarak medyamızın itibarını garanti altına almak için çalışacağız. Habertürk'ü kınıyoruz!” ifadelerini kullandı.