Erdoğan'dan 10 büyükelçi için 'persona non grata' adımı: Talimatı verdim!

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Osman Kavala için açıklama yayınlayan 10 ülkenin büyükelçisi için 'persona non grata' yani 'istenmeyen adam' çıkışı geldi.

Erdoğan'dan 10 büyükelçi için 'persona non grata' adımı: Talimatı verdim!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Osman Kavala'nın serbest bırakılması için açıklama yayınlayan 10 büyükleçiyle ilgili konuştu. Erdoğan, "Talimatı Dışişleri Bakanımıza verdim, 'Bu 10 büyükelçinin bir an önce istenmeyen adam ilan edilmesini hemen halledeceksiniz' dedim" ifadelerini kullandı.

Erdoğan, “Bunlar Türkiye'yi tanıyacak, anlayacak, bilecekler. Türkiye'yi bilmedikleri, anlamadıkları gün burayı terk edecekler” diye konuştu.

Kavala açıklamasına imza atan büyükelçiler şu ülkelerdendi: Amerika Birleşik Devletleri, Almanya, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İsveç, Kanada, Norveç ve Yeni Zelanda.

'SOROS ARTIĞI'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Batılı 10 ülke büyükelçisinin “Osman Kavala bırakılsın” bildirisiyle ilgili geçen günlerde çok sert ifadeler kullanmıştı.

Erdoğan, "Bakın şimdi AİHM bir karar almış. Bu Kavala denilen Soros artığıyla ilgili olarak Türkiye'yi adeta burada mahkum etmek istiyorlar. 10 büyükelçi bu açıklamayı niye yapar? Bu Soros artığını savunanlar, 'bunu nasıl bıraktırırız' gayreti içindeler. Söyledim Dışişleri Bakanımıza, bizim bunları ülkemizde ağırlamak gibi bir lüksümüz olamaz. Türkiye'ye böyle bir ders vermek haddinize mi sizin? Kimsiniz siz?" demişti.