Erdoğan’dan Atatürk dönemine 'kültür faşizmi' göndermesi!

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Konser Salonu Açılış Töreni'nde yaptığı konuşmada, 1926 ve 1935 yılında Türk Musikisi’ne yönelik alınan kararlara atıfta bulunarak, “Ne zaman ülkemiz bu kültür faşistlerinin tasallutundan kurtulmuş işte o zaman Türk kültür ve sanat hayatı yeniden canlanmaya başlamıştır.” ifadelerini kullandı.

Erdoğan’dan Atatürk dönemine 'kültür faşizmi' göndermesi!

VERYANSIN TV

Mustafa Kemal Atatürk döneminde 1926 ve 1935 yılında Türk Musikisi’ne yönelik bazı kararlar alınmıştı. 

1926 yılında alınan ve 1976'ya kadar uygulanan karar ile okullarda Türk Musikisi öğretimine yasak getirilmişti. 

1935 Ocak ayında ise radyolarda alaturkanın icrası yasaklanmıştı. Ancak söz konusu yasak; resmî değil bir bakanın sözlü talimatıyla konmuş, daha sonra Atatürk'ün emriyle kaldırılmıştı. 

Dönemin bazı gazeteleri 1926’da alınan kararı "Alaturka musiki ilga edildi" başlığıyla servis etmişti. 

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Konser Salonu Açılış Töreni'nde yaptığı konuşmada söz konusu manşete değinerek, Atatürk dönemine “kültür faşizmi” göndermesinde bulundu.

İşte Erdoğan'ın kamuoyunda dikkatlerden kaçan o sözleri: 

"Milletin değerlerini, milletin zevk ve kültürünü gerilik emaresi olarak gören bu anlayış, sanat hayatımızın çölleşmesine sebep olmuştur. Öyle ki bu ülkede 'müzik inkılabı' adı altında Türk halk ve sanat müziğine 'alaturka müzik' denilerek yasaklandığı tuhaf dönemler yaşanmıştır. Devrin gazetelerini açıp baktığınızda 'alaturka musiki ilga edildi.' gibi birçok manşetle, haberle karşılaşmanız mümkündür. Halkı baskıyla, zorbalıkla dönüştürebileceklerini zannedenler halkın müzik zevkini de yasaklarla değiştirebileceklerine inanmışlardır. Ne zaman ülkemiz bu kültür faşistlerinin tasallutundan kurtulmuş işte o zaman Türk kültür ve sanat hayatı yeniden canlanmaya başlamıştır. Son 18 yılda kültür sanat dünyasının zenginleşmesinin daha renkli, daha özgün ve daha özgür bir karaktere bürünmesinin arkasında yatan sebep budur."