AKP 24 saatte karar değiştirdi... Erdoğan'dan Biden'a 'işbirliği' mesajı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, gayrı resmi sonuçlara göre yeni ABD Başkanı seçilen Joe Biden'ı tebrik etti. Tebrik mesajında "işbirliği" vurgusu yapıldı. Dün AKP Sözcüsü Ömer Çelik, seçim sonuçları resmileşince yeni başkanı kutlayacaklarını söylemişti.

AKP 24 saatte karar değiştirdi... Erdoğan'dan Biden'a 'işbirliği' mesajı

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, gayrı resmi sonuçlara göre ABD başkanlık seçimini kazanan Joe Biden'a tebrik mesajı gönderdi. Mesajda "Türkiye-ABD ilişkilerinin köklü temellere dayanan stratejik bir nitelik taşıdığı" iddia edildi.

Erdoğan, "Sayın Seçilmiş Başkan" diyerek başladığı mesajında şu ifadeleri kullandı:

"Seçim sonuçlarının, dost ve müttefik Amerika Birleşik Devletleri halkı için hayırlı olmasını temenni ediyorum.

Başkan Yardımcılığınız sırasında da birçok vesileyle görüştüğümüz gibi, Türkiye-ABD ilişkileri köklü temellere dayanan stratejik bir nitelik taşımaktadır.

Günümüzde küresel ve bölgesel düzeyde karşılaştığımız sınamalar, ortak çıkarlar ve değerlere dayalı bu ilişkilerimizi daha da geliştirmemizi ve güçlendirmemizi gerekli kılmaktadır.

Önümüzdeki dönemde ABD Yönetimiyle bu doğrultuda yakın çalışma hususundaki kararlılığımızı tekrarlıyor, ülkelerimiz arasındaki güçlü işbirliği ve müttefiklik bağının bugüne kadar olduğu gibi gelecekte de dünya barışına hayati katkılar sunmaya devam edeceğine inanıyorum.

Seçim başarınızı tebrik ediyor, Amerika Birleşik Devletleri halkının barış ve refahı için en içten dileklerimi iletiyorum."

AKP SÖZCÜSÜ 'HENÜZ RESMİLEŞMEDİ' DEMİŞTİ

Dün AKP Sözcüsü Ömer Çelik, ABD seçimlerinde sonuçların henüz resmileşmediğini, resmileştikten sonra kazanan başkanın tebrik edileceğini söylemişti.

Çelik şöyle konuşmuştu:

"ABD seçimlerini çok yakından takip ettik. Şimdi ki tartışmaları da yakın bir şekilde takip ediyoruz. Türkiye, seçim sonuçları resmen belli olduğu zaman Amerikan halkına ve Amerikan demokrasisine duyduğu saygı gereği kazananı tebrik edecektir. Biz seçim sonuçlarının resmen belli olmasını bekliyoruz. Önemli olan Amerikan halkının ve Amerikan demokrasinin verdiği karardır. Türkiye, adayların her ikisini de yakından tanıyor. Dolayısıyla Türkiye'nin orada hangi kanat kazanırsa kazansın hazırlıkları vardır. Türkiye, hak ve menfaatlerini hangi politik araçlarla, hangi politik ajandayla karşısındaki muhataplarına göre savunma konusunda nasıl şekillendireceğiyle ilgili büyük bir deneyime sahip bir ülke. Türkiye, resmi sonuçlar açıklandıktan sonra kazananı tebrik edecektir. Başkan seçilen kişi ve yönetimiyle uygun politika araçları ve uygun politik gündemle beraber çalışacaktır."