Erdoğan’dan ‘Boğaziçi’ açıklaması: Bize böyle öğrenci gerekmez!

featured

Cumhurbaşkanı Erdoğan Akademik Yıl açılışında Boğaziçi Üniversitesi’nde yaşananlarla ilgili sert ifadeler kullandı: Bunlar olsa olsa ancak üniversitelerin içerisine sızmış teröristlerdir!

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Beştepe’de düzenlenen 2021-2022 Yükseköğretim Akademik Yıl Açılış Töreni’nde konuştu.

Boğaziçi Üniversitesi Rektörü’nün aracının önünün kesilmesiyle ilgili “Böyle öğrenci olamaz. Bunlar olsa olsa ancak üniversitelerin içerisine sızmış teröristlerdir. Rektörünün arabasının üstüne çıkıp, orada tepinen öğrencilerin olduğu bir Türkiye’yi ben kabullenemiyorum. Bize böyle öğrenciler gerekmez” dedi.

Erdoğan Kovid-19 salgınıyla ilgili de “Vaka durumlarına göre bazı sınıflar karantinaya alınabilir ama okul, ilçe veya il çapında bir kapanma kesinlikle düşünmüyoruz” dedi.

Erdoğan “Salgın tehdidine karşı gereken tedbirleri almak suretiyle üniversitelerimizde eğitim öğretimin kesintisiz sürmesi konusunda kararlıyız” ifadelerini kullandı.

‘ÜNİVERSİTELERİN İÇİNE SIZMIŞ TERÖRİSTLER’

Erdoğan şu ifadeleri kullandı:

“Tabii bazılarının her konuda olduğu gibi yükseköğretim hususunda da yapılanları takdir etmek, hayırlı adımlara destek vermek, milletimizin sahiplendiği vizyona katkı sağlamak gibi bir derdi olmadığını üzüntüyle takip ediyoruz. Hele rektörünün arabasının üstüne çıkıp, orada tepinen öğrencilerin olduğu bir Türkiye’yi ben kabul edemiyorum. Bize böyle öğrenciler gerekmez. Öğrenci her şeyden önce irfanın, hikmetin, ilmin kendisini güçlendirdiği insan olmalıdır. Halbuki üniversiteye girmenin ayrı bir dert, hadi girdiniz okuyup, bitirmenin ayrı bir sıkıntı olduğu dönemlerden bugünkü kapasiteye ulaşmış olmamız gerçekten tarihi bir başarı hikayesidir. Ne demek rektörünüz aracın içinde, siz önünü kesiyorsunuz, daha sonra da aracın üstüne çıkıp tepinmeye başlıyorsunuz. Böyle bir öğrenci olamaz. Bunlar olsa olsa ancak üniversitelerin içine sızmış teröristlerdir.

‘NEDİR O ÖYLE PARKLARDA SERE SERPE YATANLAR’

Gelişmiş ülkeleri dahi geride bıraktığımız bir kapasitemiz var. Kalite ile perçinlendiğimizde Allah’ın izniyle önümüzde durabilecek hiçbir güç tanımıyoruz. Üstelik sadece bu kadarla da kalmadık, ülkemizde üniversite eğitimi almak isteyen hiçbir gencimizin barınma veya maddi kaynak sıkıntısı çekmemesi için eşi benzeri görülmemiş adımlar attık. Yurt sayımızı 190’dan 774’e, bu yurtlardaki yatak sayımızı 192 binden 724 bine çıkardık. Yurtlarımızın fiziki şartlarını fevkalade iyileştirdik. Eskiden 30, 40 kişilik koğuşlarda kalan öğrencilerimiz artık 3, 4 kişilik; içinde yatağı, dolabı, çalışma masası, banyosu, tuvaleti, interneti olan otel standardında odalara sahiptir. Bunlar yoktu. Devlet yurtlarının yanı sıra ülkemizde 300 bine yakın özel yurt kapasitesi de mevcuttur. Türkiye’de 1 milyonun üzerindeki yurt yatak kapasitesi ile açık ara dünyada yükseköğretim öğrencilerine en fazla barınma imkanı sağlayan ülkedir. Hepsinden öte nedir o Allah aşkına, parklarda, bankların üzerinde sere serpe yatanlar… Ya bunlar öğrenci mi? Ne alakası var. Bunlar dışarıdan gelip, aynen Gezi’de olduğu gibi buralarda terör estiren teröristler. Biz öğrenciye en büyük saygı duyan bir iktidarız. Göreve geldiğimizde verilen burs 45 liracıktı, şimdi 650 liraya çıktı. Nereden nereye.”

YURT SAVUNMASI…

Geçen yıl salgın sebebiyle yurtlar kapalı olduğu için bu yıl hem yeni kayıt yaptıranlar hem de geçen yıl üniversiteye başlayanların başvuru yaptığını, bunun da başvurularda belli bir yığılmayı beraberinde getirdiğini kaydeden Erdoğan, üstesinden gelemeyecekleri bir sorunla karşı karşıya olmadıklarını öne sürdü.

İŞ PİYASALARINDAKİ TALEPLER…

Erdoğan, “Bir yanda üniversite sınavı peşinde vakit kaybeden gençlerin, diğer yanda üniversitelerimizde atıl kapasitenin bulunduğu mevcut tabloyu süratle değiştirmemiz şarttır. Bunun yolu da kamu ve özel sektörü kapsayan iş piyasalarındaki talep ve eğilimleri iyi takip etmekten, müfredatın ve programların bu doğrultuda güncellenmesinden geçiyor. Elbette temel bilimlere ve ileri teknolojiye dayalı araştırma alanlarına özel önem vereceğiz ama önümüzdeki gerçeklere de gözlerimizi kapatmayacağız.” dedi.

Bunun için öncelikle üniversite kampüslerinin, toplumdan ve ekonomiden kopuk alanlar olmaktan çıkartarak hayatın içinde yerler haline dönüştürülmesi gerektiğini savunan Erdoğan, sadece devletten gelen bütçeyle bu hedeflere ulaşılamayacağının da açık olduğunu sözyledi.

BİRER ÖZEL İŞLETME GİBİ…

Dünyadaki başarılı örneklere bakıldığında, kendi kabiliyetleri ve altyapılarıyla çok ciddi bütçelerle adeta birer özel işletme gibi çalışan üniversite birimlerinin görüldüğünü, Türkiye’de de yapılması gerekenin bu olduğunu öne süren Erdoğan, şöyle konuştu:

“Bizim gözümüzde başarılı üniversite yöneticisi, rutin işlemleri yerine getirmenin ötesinde, işte bu tür büyük sıçramaları yapabilen kişi demektir. Bulunduğu şehrin ve ülkenin imkanlarını en doğru şekilde kullanarak, dünyadaki gelişmeleri yakından izleyerek, potansiyelini harekete geçiren üniversitelerimizin, bırakınız Türkiye’yi, küresel çapta bir marka haline dönüşmesinin önünde hiçbir engel göremiyorum. Esasen, küresel düzeyde yaşanan siyasi ve ekonomik dönüşümlerle, iklim değişikliği gibi hayati öneme sahip gelişmeler, yüksek öğretimde gelecek on yılı hedefleyen güçlü bir vizyon ortaya koymamızı ve bunu kararlılıkla uygulamamızı da zorunlu kılıyor. Hem hükümet olarak sağlanacak destekler hem de üniversitelerin kendi geliştirecekleri kaynaklarla böyle bir vizyonu hayata geçirebileceklerine inanıyorum.”

Erdoğan’dan ‘Boğaziçi’ açıklaması: Bize böyle öğrenci gerekmez!

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

6 Yorum

 1. 10 ay önce

  sınav sorularını çalan, hırsız öğrenciler mi gerekir?

  Cevapla
 2. 10 ay önce

  dogru soyluyor ,ona tarıkatların murıdı olmus gencler lazım. cubbelı dolasan bır karıs saklı oln gencler lazım.

  Cevapla
 3. 10 ay önce

  Bize senin gibi bir baskan gerekmez, git basimizdan artik

  Cevapla
 4. 10 ay önce

  Pardon siz kimsiniz ????

  Cevapla
 5. 10 ay önce

  sinav sorularini calan hirsiz yok baskanlarini, hocalari falan da unutma.

  Cevapla
 6. 10 ay önce

  insan olan derdi ki, “eksikliklerimiz olabilir, gideririz, bunlarin telafisi olur, konaklama sorunu ceken ogrenciler bolumlerine mazaret bildirsinler, biz onlarin konaklama sorununu cozunceye kadar evlerine donsunler” Bu kadar, ama insan olmak gerek.

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!