Erdoğan'ın suç duyurusunun ardından Engin Altay hakkında soruşturma

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın suç duyurusunda bulunmasının ardından, CHP Grup Başkanvekili Engin Altay hakkında "tehdit" suçlamasıyla soruşturma başlattı.

Erdoğan'ın suç duyurusunun ardından Engin Altay hakkında soruşturma

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın avukatı Hüseyin Aydın'ın Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına verdiği dilekçede, Altay'ın, şikayete konu açıklamalarıyla Erdoğan'ı, 27 Mayıs sonrası idam edilen Adnan Menderes'in akıbetiyle tehdit ederek açıkça atılı suçu işlediği iddia edildi.

AMİRALLERİN DUYURUSUYLA BENZERMİŞ

Dilekçede ayrıca, 104 emekli amiral duyurusunda da 'aksi halde' ile başlayan cümle ile vurgulanmaya çalışılan akıbetin 'Menderes'in akıbeti' olduğu öne sürüldü. Duyuruda "örtülü olarak" vurgulandığı iddia edilen akıbetin, Engin Altay tarafından da açıkça ifade edildiği savunuldu. Duyuru içeriği ile Engin Altay’ın açıklamaları arasındaki benzerlik olduğunu ileri süren Avukat Hüseyin Aydın, Altay'ın açıklamaları ile amirallerin duyurusu arasında bir bağlantı olup olmadığının da araştırılması ve varsa soruşturmanın birlikte yürütülmesini talep etti.

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Parlamenter Suçları Soruşturma Bürosu, Erdoğan'ın avukatının şikayet üzerine Engin Altay hakkında ‘tehdit’ suçundan soruşturma başlattı.