‘Dillerini koparırız’ demişti… Erdoğan’dan U dönüşü

featured
service

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sezen Aksu’yla ilgili ‘dillerini koparırız’ sözleriyle ilgili muhatabın Aksu olmadığını savundu.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sezen Aksu tartışmalarına ilişkin yeni bir açıklama yaptı. 

Erdoğan, “Benim oradaki hitabımın muhatabı Sezen Aksu değildir” dedi. 

Erdoğan, şunları söyledi:

“Burada çok açık net bir gerçeği ortaya koymakta fayda var. Benim oradaki hitabımın muhatabı Sezen Aksu değildir. Sezen Aksu Türk müziğinin önemli bir ismidir eyvallah. Şarkılarıyla insanımızın duygularına tercüman olmuş bir sanatçımızdır bu başka bir şey bunu kenara koyalım. Ama diğer taraftan ben ülkenin cumhurbaşkanı olarak insanımızın hangi inançtan olursa olsun dini değerlerine yani kutsalına laf edilmesine müsaade etmem. Kaldıki burada sadece Hz. Adem’le Havva validemiz değil aynı zamanda burada Meryem validemize burada hakaret var. Benim insanımızın kutsalına yönelik hassas bir duruşum var bunu da herkes bilir. Dilini koparma ifadesini bir kişinin şahsına yönelik değil kutsallarına karşı yönelik bir tavır olarak ifade ettim. Hatırlayın Demokrat Parti döneminde Atatürk’ü koruma kanunu çıkarıldı. Şimdi biz kutsallarımızı korumak için kanun mu çıkaracağız. Bu bir duruş, saygı bir kabullenme ve birlikte yaşama tecrübesi olarak hayata geçmeli. Özgürlüğün sınırları hakaret etmek, rencide etmek veya kutsallara kötü sıfatlar yakıştırmak değildir. Bizim dinimiz tüm peygamberlere kendi peygamberimize olduğu kadar saygı ve hürmeti emrediyor. Ne zaman birbirimize inançlarımıza değerlerimize saygı duyacağız? Ne zaman bu konularla gündem oluşturmaktan vazgeçeceğiz? Kimse toplumumuzu kutuplaştırmaya özellikle de tüm bu konulara yönelik görmezden gelmemizi beklememeli. Birlikte yaşamamızın teminatı birbirimize duyduğumuz saygıdır. Bu saygıyı ortaya koymaya mecburuz. Bu hassasiyetimin de ayrıca hiç isim vesaire zikretmeden ortaya koyduğum bir ilkenin kabulüdür. Bu ilkeyi de zannediyorum herkes kabul edecektir.”

SEDEF KABAŞ MESAJI

“Buradaki hakaret öncelikle şahsımla ilgili değil temsil ettiğim makama yöneliktir. Devletin, devleti yöneten cumhurbaşkanının ve cumhurbaşkanlığı makamının hedef alınması burada söz konusu. Biz cumhurbaşkanlığı makamını ve millet iradesinin izzetini korumakla yükümlüyüz. Bunu ben mi söylüyorum? Türk Ceza Kanunu’nun 299. maddesi cumhurbaşkanına hakaret düzenliyor. Bu suç kişilere ve şerefe karşı suçlar içerisinde değil devletin egemenlik alametlerine ve organların saygınlığına karşı suçlar bölümünde düzenleniyor. Ki devleti temsil eden cumhurbaşkanlığı makamı saygınlığı korunsun. Bunun için bizim bunlara prim vermemiz söz konusu olamaz. Hukuk neyi gerektiriyorsa, sonucu ne olursa olsun burada gereği yapılacaktır. Bunun ifade özgürlüğüyle alakası yoktur. Siyasette elbette eleştiri olur ama bu temiz bir dille olmalı. CHP’nin cumhurbaşkanına hakaret maddesinin kaldırılması teklifi de tam bir garabet. Bunlar milletin bu makamlara kendilerini getirmeyeceğini bildikleri için bizim elde edemeyeceğimiz makamlara gelenlere herkes saysın sövsün istiyorlar. Bu makamların şerefini saygınlığını biz aziz milletimle birlikte koruyacağız. Öte yandan hemen hemen bütün ülkelerde cumhurbaşkanına hakaret etmek suçtur.”

‘Dillerini koparırız’ demişti… Erdoğan’dan U dönüşü

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

3 Yorum

 1. 4 ay önce

  Tornistan…Eski dostlar eski dostlar..

  Cevapla
 2. 4 ay önce

  Her davranışınızı Mustafa Kemal Atatürkle kıyaslıyorsunuz, yazıklar olsun size. Milli şuurdan yoksun insanlar yığını. Arap kültürüne verdiğiniz değeri kendi kimliğinize vermiyorsunuz. Şu etti lafa bakarmısınız

  Hatırlayın Demokrat Parti döneminde Atatürk’ü koruma kanunu çıkarıldı. Şimdi biz kutsallarımızı korumak için kanun mu çıkaracağız. Bu adam Cumhurbaşkanlığı yapıyor

  Cevapla
 3. 4 ay önce

  Havva ve Adem Kur’anın neresinde var ve neresinde havva dan anamız diye bahsediyor ?? ben bulamadım da !

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!