Erdoğan: Hayat pahalılığı konusundaki sıkıntıları biliyoruz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ‘Hayat pahalılığı konusundaki sıkıntıları da biliyoruz. Fırsatçılarla mücadele etmek suretiyle enflasyonu kontrol altına alarak fahiş fiyat artışlarının önüne geçeceğiz’ ifadelerini kullandı.

Erdoğan: Hayat pahalılığı konusundaki sıkıntıları biliyoruz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kırşehir Cacabey Meydanı'nda "2021 UNESCO Ahi Evran Anma Yılı-Ahi Evran İzinde Esnaf Buluşması" programına katıldı. Erdoğan, burada yaptığı konuşmada ekonomiye ilişkin mesajlar verdi.

2 yıldır dünyayı sarsan, her ülkeye ağır darbeler vuran bir koronavirüs salgınıyla mücadele verildiğini anımsatan Erdoğan, “Hamdolsun, gelişmiş ülkelerin bile ciddi sarsıntılar yaşadığı dönemde biz kayıplarımızı kısa sürede telafi ederek yolumuza devam ediyoruz. Sıkıntılarımız, sorunlarımız, dertlerimiz yok mu? Elbette var ama hiçbiri üstesinden gelemeyeceğimiz hususlar değildir” ifadelerini kullandı.

‘FAHİŞ FİYAT ARTIŞLARININ ÖNÜNE GEÇECEĞİZ’

“Ekonomideki son gelişmeleri sizler de görüyorsunuz” diyen Erdoğan, şöyle devam etti:

“Dünyanın en yüksek büyüme rakamlarına biz ulaştık. İhracatta rekor üstüne rekor kırıyoruz. İstihdam salgın dönemi öncesinin dahi üstüne çıktı.

Bu başarıları yakaladığımıza özellikle dikkat çekmek istiyorum. Hayat pahalılığı konusundaki sıkıntıları da biliyoruz. Fırsatçılarla mücadele etmek suretiyle enflasyonu kontrol altına alarak fahiş fiyat artışlarının önüne geçeceğiz. Her sorunumuz kendiliğinden çözüm yoluna girecektir.

‘ŞEKER PANCARI ALIM FİYATI TON BAŞINA 420 LİRADIR’

2021 alım fiyatlarını da açıklamak istiyorum. Geçtiğimiz yıl 23 milyon tonla cumhuriyet tarihinin rekorunu kırmıştık. Bu yıl da bereketli bir yıl geçireceğimize inanıyorum. Bu yılki şeker pancarı alım fiyatımız ton başına 420 liradır. Yüzde 25'lik bir artışı ifade eden şeker pancarı alım fiyatının ülkemize ve çiftçilerimize hayırlı olmasını diliyorum.”