Erdoğan'dan Fransa'ya Karabağ tepkisi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fransa Parlamentosunun Dağlık Karabağ kararına tepki gösterdi. Erdoğan, "Minsk grubu eş başkanı Fransa'nın önceki gün parlamentosunda aldığı karar skandalın ötesinde tam bir fecaattir, felakettir. Kardeşim İlham Aliyev'in dediği gibi Fransa şayet Ermenileri bu kadar seviyorsa kendi topraklarından Marsilya'yı onlara verebilir" dedi.

Erdoğan'dan Fransa'ya Karabağ tepkisi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan video konferans aracılığıyla katıldığı Sarıkamış-Karakurt-Horasan karayolunun açılışında Fransa Ulusal Meclisi'nin Azerbaycan toprağı olan ve bir kısmı halen Ermenistan işgalinde kalan ‘Dağlık Karabağ'ın acilen devlet olarak tanınmasını’ öngören tasarıyı kabul etmesini "felaket" olarak niteledi.

"Dağlık Karabağ meselesinde milletimize yakışan karakterle hareket ettik" diyen Erdoğan, konuşmasında şunları söyledi:

"Ermeniler, Azerbaycan topraklarına saldırdığında tüm kalbimiz ve imkanlarımızla kardeşlerimizin imdadına koştuk. Karslı, bu Ermenileri tarihten iyi tanır, iyi bilir. Ortak tarih, kültür inanç ve dil birliğimizin gereği neyse onu yaparak Dağlık Karabağ'ın Azerbaycan'ın topraklarının özgürlüğüne kavuşmasına katkıda bulunduk. Dağlık Karabağ'daki duruşuyla Türkiye aynı zamanda tek parti CHP'sinin Boraltan faciasında yaşattığı mahcubiyetten kurtulmuştur. Azerbaycanlı kardeşlerimizin mücadeleleri sayesinde bugün Dağlık Karabağ semalarını artık paçavralar değil, hilal ve yıldız süslüyor. Şehitlerimizin kahramanlıklarının timsali olarak Dağlık Karabağ'da gururla dalgalanıyor. İnşallah Nahcivan ile Azerbaycan arasındaki bağlantıyı sağlayacak koridorun da açılmasıyla kardeşlerimizle doğrudan kara bağlantısına sahip olacağız. Bundan en çok faydayı görecek yerlerin başında Kars geliyor. 30 yıllık işgalin ardından Azerbaycan, öz topraklarına yeniden kavuşmanın haklı sevincini yaşıyor. Karabağ zaferi hem uluslararası hukuk, diploması askeri açıdan Azerbaycan'a anasının ak sütü gibi helaldir. Bir kez daha altını çizerek söylüyorum. Azerbaycan kimsenin toprağına el uzatmamış, kimseye saldırmamış BM ve AGİT kararlarına rağmen 30 yıl boyunca işgal altında tutulan topraklarını azat etmiştir. Bunu da Ermeniler gibi sivilleri hedef alarak değil, meşruiyet çerçevesinde kalarak yapmıştır."

‘FRANSA, MARSİLYA’YI ERMENİLERE VEREBİLİR’

Konuşmasında Fransa parlamentosunda alınan karara da tepki gösteren Erdoğan, "Minsk grubu eş başkanı Fransa'nın önceki gün parlamentosunda aldığı karar skandalın ötesinde tam bir fecaattir, felakettir. Kardeşim İlham Aliyev'in dediği gibi Fransa şayet Ermenileri bu kadar seviyorsa kendi topraklarından Marsilya'yı onlara verebilir. Fakat hiçbir devletin bir diğer devletin egemenlik haklarına bu derece alçakça saldırması kabul edilemez. Suriye'den Libya'ya kadar her yerde benzer yaklaşımda olan Fransa bu kararıyla artık çözümün değil, sorunun bir parçası olduğunu, hiçbir yerde objektif bir yaklaşımla görev yapamayacağını ispatlamıştır. En son Lübnan'da aynı oyunu oynadı ama yine netice alamadı. Macron'u kovdular. Uluslararası kamuoyunun Fransa'nın tehlikeli yaklaşımına karşı gereken tepkiyi vermesini ümit ediyoruz. Bu çarpıklıktan en çok zararı da bugünkü siyasi birliğini çok kanlı ve karanlık bir mücadeleye borçlu olan Avrupa görecektir. Türkiye olarak her zaman her yerde haklının, hakkın, hakikatin yanında yer almayı ve siyaset izlemeyi sürdüreceğiz" dedi.

Öte yandan, Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşması sonrası açılış için kurdele kesmeye hazırlanan Bakan Karaismailoğlu'na seslenerek, "Kestiğiniz kurdeleyi bugünün anısına saklayın. Makas da bugünün anısına mutlaka sizde kalsın, orda bırakmayın" dedi. Erdoğan, Karaismailoğlu’na karayolunun çevresinin ve viyadüklerin altının hızla yeşillendirilmesi ve ağaçlandırılması talimatını verdi.