Erdoğan’dan İmamoğlu’nun mektubuna ilişkin açıklama

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun kendisine ilettiği mektupla ilgili, 'Kişiye özel bir mektupsa açıklamam doğru olmaz' dedi.

Erdoğan’dan İmamoğlu’nun mektubuna ilişkin açıklama

Hz. Ali Camisi’ndeki cuma namazının ardından gündeme ilişkin soruları yanıtlayan Erdoğan, İdlib’teki gelişmeleri “sıkıntı verici” olarak niteleyerek, “Sadece ‘İdlib’ deyip geçemeyiz. Kuzeybatıdan kuzeydoğuya doğru o koridorda ciddi sıkıntılar var.” dedi.

Pazar günü Berlin’de olacaklarını hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, burada Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bu konuları etraflıca ele almayı düşündüklerini dile getirdi.

Bir gazetecinin İdlib’deki kara saldırılarının ardından Türkiye’ye yoğun bir göç olduğunu kaydetmesi üzerine, “Rejimin ateşkesle alakalı attığımız adıma uymadığının çok açık bir ispatı.” karşılığını veren Erdoğan, şöyle devam etti:”

“Malum 3 tane şehidimiz oldu. Kendilerine Allah’tan rahmet diliyorum, ailelerine ve milletimize başsağlığı diliyorum. Tabii bunu biz karşılıksız bırakamayız. Bunun da bedelini çok daha farklı, çok daha ağır bir şekilde ödeteceğiz. Fakat İdlib’teki bu son gelişmelerde 20’ye yakın maalesef sivil vatandaş bu bölgede şehit edildi, öldürüldü. Bahane her zaman hazır. Bahane şu: ‘Terör örgütleri orada şunu yapıyor, bunu yapıyor.’ Hepsi yalan. 3 yaşında, 4 yaşında, 5 yaşında, öbür tarafta malum annelerden evlatlarının yanında terörist mi olurmuş? Biz ekranlarda da görüyoruz kocasını 2-3 ay önce kaybetmiş anne 6 çocuğuyla beraber orada çadırların altında kendine yer bulmaya çalışıyor ve bunlar sivil. Tüm bu olaylar karşısında şahsen Berlin süreci ağırlıklı Libya gibi görünse de ben orada İdlib konusunu da etraflıca gündeme getirmeyi düşünüyorum. İkili görüşmelerde de yine İdlib üzerinde durmayı düşünüyorum.”

‘HAFTER GÜVENİLİR DEĞİL’

Erdoğan, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un, Halife Hafter’in uzlaşmaya uygun davranacağı yönündeki sözlerinin hatırlatılması üzerine de “Ben doğrusu karanlıkların okuyucusu değilim. Bu adam (Hafter) güvenilir bir adam da değil. Şu anda Trablus’u dün bombalamaya devam ettiler. Biz etraflıca bunu çok açık net Berlin’de göreceğiz ve Berlin’de söyledikleriyle onun hemen ardından bir gün sonra, iki gün sonra ne yaparlar bunu da göreceğiz. Bundan dolayı da ben gerek pazar gününü, pazartesi, salı, çarşamba… Bugünleri çok önemsiyorum. Temenni ederim ki verdikleri sözün arkasında dururlar, aksi takdirde biz tabii bunun takipçisi olacağız.” değerlendirmesini yaptı.

İMAMOĞLU’NUN MEKTUBU

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun “Kanal İstanbul” konusunda brifing verme talebini içeren mektubuna ilişkin “Mektubun içeriğinde sizin anlattıklarınızdan daha farklı şeyler var. Bunları benim açıklamama gerek yok” dedi. Erdoğan şunları söyledi:

“Bu mektup gizli, bir mektup. Kendisi açıklama yaptı mı yapmadı mı bilmiyorum. Anlattıklarınızdan daha farklı şeyler var. Bunu açıklamama gerek yok. Kişiye özel bir mektupsa bu şahsa aittir, açıklamam doğru olmaz. Kanal İstanbul, şahsımın konusu değil, bizim konumuz. Belediye başkanlığımdan bu yana adımını attığımız konu. Son günlerde bir şey ortaya çıktı; CHP’liler yer kapatıyor diye. Benim derdim değil. Bugün dünyada İspanya’da, Miami’de yer alanlar var kimse ‘Niye aldın’ diyor mu? Yasal düzenlemeler yaptık. Yabancılara da bu arazilerimizin satışını açtık. Bununla ilgili olarak Kanal İstanbul güzergahında satışların yapılması imkanını tanımış değiliz. Bizim derdimiz Kanal İstanbulla dünyaya bir mesaj veriyoruz. Nasıl Süveyş, Panama varsa biz de şimdi sürekli olarak çevremizi tehdit eden bu geçişe karşı kendimiz bir kanal yapıyoruz. Bu Kanal İstanbul’a farklı bir güzellik getirecek. Belediyecilik, kamu yönetimi planlama üzerine hayatını sürdürür. Biz Kanal İstanbul’da kararlıyız, finansman noktasında ciddi arayış söz konusu değil. Birkaç içinde bunu açıklayacağız.”

ADİL ÖKSÜZ’ÜN GÖZÜNÜN YAŞINA BAKMAYIZ

“Şu anda yakalanma noktasına geldiyse, gözünün yaşına bakmayız. Bu konuda MİT, emniyet çok ciddi bir dayanışma içinde süreci işletiyor. Fizan’da olsa alır geliriz.”