Erdoğan, NATO zirvesi öncesi liderlerle görüştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Brüksel'deki NATO Zirvesi kapsamında, Fransa Cumhurbaşkanı Macron, İngilitere Başbakanı Johnson ve Alman şansölye Merkel ile bir araya geldi. Cumhurbaşkanı akşam saatlerinde de ABD Başkanı Joe Biden ile görüşecek.

Erdoğan, NATO zirvesi öncesi liderlerle görüştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşmelerini gerçekleştirmek için NATO karargahına geldi. Erdoğan'a Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve AKP Genel Başkan Yardımcısı, Parti Sözcüsü Ömer Çelik eşlik etti.

Erdoğan, Brüksel'deki NATO Zirvesi kapsamında, Fransa Cumhurbaşkanı Macron ile de bir araya geldi.

'BİRLİKTE ÇALIŞMAMIZIN ORTAK BİR AMACI OLDUĞUNU GÖRDÜK'

Görüşme sonrası açıklama yapan Macron, "Görüşmede Suriye'de ve Libya'da birlikte çalışmamızın ortak bir amacı olduğunu gördük, ortak stratejilerin netleştirilmesine vurgu yaptım. " dedi.

ERDOĞAN MERKEL VE JOHNSON İLE DE GÖRÜŞTÜ 

Erdoğan İngiltere Başbakanı Johnson ve Alman şansölye Merkel ve Yunanistan Başbakanı Miçotakis ile de bir araya geldi.
Berlin'den yapılan açıklamada görüşmeden Kıbrıs ve ikili ilişkilerin gündeme geldiği belirtildi.
Görüşmelerde, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, AKP Sözcüsü Ömer Çelik ile NATO Parlamenter Asamblesi Türk Grubu Başkanı Osman Aşkın Bak da yer aldı.

GÖZLER ERDOĞAN-BİDEN ZİRVESİNDE

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Joe Biden görüşmesi akşam saatlerinde gerçekleşecek. Görüşmede Türkiye-ABD ilişkilerindeki sorunların konuşulması bekleniyor. İkili görüşme önce iki lider ayaküstü sohbet etti.

İlgili haber: Erdoğan ile Biden arasında ayaküstü sohbet

NATO ZİRVESİNDE NELER KONUŞULACAK?

Rusya ve Çin'in NATO'ya yönelik politikalarının öncelik olarak ele alınacağı zirvede, İttifakın gelecek 10 yılına yön verecek yol haritası hakkındaki kararlar değerlendirilecek. Zirvede NATO'nun stratejik konsepti, iklim değişikliğinin güvenliğe etkisi, siber tehditler ve yıkıcı teknolojiler, Afganistan'daki NATO misyonunun sonlandırılması gibi konular da masaya yatırılacak. 

İlgili haber: NATO Zirvesi başladı

Zirveden önce konuşan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg "Bugün transatlantik ilişkilerimizde yeni bir bölüm açıyoruz." dedi, NATO ülkelerini Rusya'ya yönelik 'diyalog ile birleştirilmiş güçlü savunma' çağrısı yaptı. 

Çin konusuna da değinin Stoltenberg, "Çin ile fırsatlar var. Çin ile iklim değişikliği ve silahların kontrolü konusunda çalışmalıyız. Ancak Çin'in askeri güçlenmesi, artan etkisi ve zorlayıcı tavırları da güvenliğimiz bakımından bazı sınamaları ortaya koyuyor. Bunlara İttifak olarak birlikte eğilmeliyiz." diye konuştu.

İlgili haber: Stoltenberg'den zirve öncesi Rusya ve Çin mesajı