Erdoğan’dan THK çıkışı: Uçak falan yok

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, THK’nın yangın söndürme uçaklarına ilişkin muhalefetten gelen eleştirilere ‘Türk Hava Kurumu'nun uçakları varmış falan da... Uçak falan yok. Bunlar duymaz uydurur, uyduruyorlar.’ yanıtını verdi.

Erdoğan’dan THK çıkışı: Uçak falan yok

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, cuma namazı sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

THK’nın yangın söndürme uçaklarının kullanılmamasına yönelik muhalefetten gelen eleştirilere yanıt veren Erdoğan şunları söyledi: 

YANGINLARDA SABOTAJ VAR MI?                        

"Yangınlarla ilgili soruşturma yoğun şekilde devam ediyor. Herhangi bir suikast bu tür şeyler var mı yok mu bunların üzerine gidiliyor. İçişleri Bakanlığımızın yoğun çalışmaları var. İstihbarat örgütlerimizin yoğun çalışmaları var. Bütün bu çalışmalardan sonra net, ne olabilir bunu o zaman açıklamak durumunda olacağız.

Fakat bu tabi şöyle, boşverilip de geçilecek bir iş değil. Değişik mekanlarda hemen hemen aynı anda, Manavgat'tan başlayıp bildiğiniz gibi Muğla, Marmaris, Bodrum bütün bu bölgeleri kapsayacak şekilde süren bir yangın.

'THK'NIN UÇAĞI FALAN YOK'

Birlikte dayanışma içinde adım atacağımız bir konuysa herkesin aynı istikamette bakışı gerekir. Burada bile siyaset, burada bile spekülasyonlar, burada bile yaklaşım tarzları gerçekten üzüntü verici. Bir tarafta ciğerimiz yanıyor. Bakan arkadaşlarımı bölgeye anında göndermiş durumdayım. Bütün imkanlarımızı seferber etmek suretiyle burada dünya sayılı itfaiye örgütlerinden bir tanesine biz sahibiz. Türk Hava Kurumu'nun uçakları varmış falan da... Uçak falan yok. Bunlar duymaz uydurur, uyduruyorlar.

45 helikopterle çalışıyoruz. Uçak sayımız 5-6'ya çıkmış durumda. Rusya'dan Ukrayna'dan aldığımız uçaklar var. Azerbaycan da bir uçağını gönderecek. Bunlarla beraber 6-7'yi uçak sayısı bulacak. En verimli olan bu uçaklar. Çok seri bir süreç içinde yangın söndürmeye ulaşabilen uçaklarla bir etkinlik arzu ediyorlar."