Erdoğan’ı düşündüren anket sonucu

İstanbul Ekonomi Araştırma Başkanı Can Selçuki, yaptıkları son anketin sonuçlarını değerlendirdi.

Erdoğan’ı düşündüren anket sonucu

İstanbul Ekonomi Araştırma şirketinin sonuçlarına göre, Cumhur İttifakı’nın oy oranı %47 olurken mevcut iktidarın ekonomik sorunları çözeceğine inananların oranı %40 oldu. İki araştırma sonucu arasındaki %7’lik fark, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı düşündürüyor.

İstanbul Ekonomi Araştırma Başkanı Can Selçuki, yaptıkları son anketin sonuçlarını değerlendirdi.

Can Selçuki, ankette öne çıkan en önemli bulgulardan birinin Ali Babacan’ın DEVA Partisi’nin aldığı oy oranı olduğunu iddia etti.

Daha önceki anketlerde dikkate değer bir oy oranı çıkmayan DEVA Partisi’nin oylarının son ankette yüzde 1.5 çıktığını belirten Selçuki, bunun nedenini ise Babacan’ın medyada görünmeye başlaması ve gösterdiği performanstan kaynaklandığını söyledi.

AKP PANDEMİ DÖNEMİNDE YÜKSELDİ

Ankete göre Cumhur İttifakı’nı oluşturan AKP ve MHP’nin oy oranı yüzde 47’de kalıyor. AKP’nin oy oranının pandemi döneminde bir miktar yükseldiğini belirten Selçuki, normalleşme sürecine geçilmesi ile birlikte tekrar salgın öncesi döneme gerilediğini söyledi.

Selçuki, bunun nedeninin ise insanların sağlık kaygısı azalmaya başlayınca karşılaştıkları ekonomik tablo olduğunu vurguladı.

Seçmenin en önemli sorun konusunda ilk 5 maddenin ekonomik sorunların yer aldığına dikkat çeken Selçuki, Cumhur İttifakı’nın oyunun yüzde 47 olmasına rağmen, “Ekonomideki sorunları Erdoğan çözer” diyenlerin oranın sadece yüzde 40 olduğunu belirtti.

Son anketlerinden bazı göstergeler:

BU PAZAR GENEL SEÇİM OLURSA HANGİ PARTİYE OY VERİRSİNİZ?
07.06.2020

SİYASETÇİLERİN BAŞARI PUANI
1 en başarısız, 10 en başarılı

07.06.2020

ÖNÜMÜZDEKİ BİR YIL İÇERİSİNDE EKONOMİNİN NASIL OLACAĞINI DÜŞÜNÜYORSUNUZ?
04.05.2020

BU PAZAR GENEL SEÇİM OLURSA HANGİ PARTİYE KESİNLİKLE OY VERMEZSİNİZ?
Sadece Meclis’te grubu olan partilerin sonuçları gösterilmiştir.

04.05.2020