Erdoğan’ın açtığı mesire alanı kimyasal tanklarla doldu

Dilovası’nda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açılışını yaptığı mesire alanına 20 adet petrol ve petrol türevi sıvı kimyasal madde depolama tankı yapılacak.

Erdoğan’ın açtığı mesire alanı kimyasal tanklarla doldu

VERYANSIN TV

Kocaeli’de özellikle İzmit Körfezi’nin çevresi adeta akaryakıt ve kimyasal tanklarla çevrilmiş durumda. Her biri adeta birer saatli bomba olan bu tanklara sürekli yenileri ekleniyor. Dilovası’nda bulunan Altıntel Limanı kapasite artışına gidiyor. 20 adet petrol ve petrol türevi sıvı kimyasal madde depolama tankı yapılacak. Halihazırda Altıntel Limanından bulunan 63 adet tanka, 23 bin 500 metreküp kapasiteli 20 tane daha ek tank yapılacak. Proje tamamlanınca liman, 83 tank kapasiteli bir bölge haline gelecek.

NİHAİ KARAR

45 milyon liraya mal olacak olan proje ile ilgili hazırlanan proje ile ilgili ÇED süreci tamamlanmak üzere. ÇED Raporu, İnceleme ve Değerlendirme Komisyonu (İDK) tarafından incelenerek son şekli verildi. Söz konusu rapor halkın görüş ve önerilerini almak üzere, Bakanlıkta ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nde 10 takvim günü görüşe açıldı. Görüş ve öneriler için bu süreç içerisinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na veya Kocaeli Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerine müracaat edilebilir.

2011 YILINDA MESİRE ALANI YAPILMIŞTI

1948 yılında yayımlanan Resmi Gazete’de ‘4 Numaralı Devlet Ormanı’ olarak ilan edilen Adatepe’yi 1985 yılında Altıntel firması 49 yıllığına kiralamış, 120 bin dönüm bu alana kimyasal depolama tankları ve denize de bir liman inşa etmişti. 2008 yılında bu firmayı Arkem Group satın almış ve liman ile tank sahası bu gurubun eline geçmişti. 120 bin dönüm araziye kavuşmuştu. 342 dönümlük Adatepe’nin aynı zamanda 3. derece SİT alanı olmasına rağmen bu depolamanın nasıl yapıldığı da uzun yıllardır tartışılmakta.

2011 yılında Başbakan olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından toplu açılış sırasında mesire alanı olarak açılışı yapılmıştı. Bu alanın Dilovası’nın nefes alacağı tek alan olmasına rağmen Solventaş ve Altıntel firmaları bu alana kimyasal depolama tank sahası kurmuş, açılan dava 6 sene sürmüş ve mahkeme yürütmeyi durdurma kararı vermişti. Bu alanda çivi bile çakılmaması gerekirken, şimdi de yeni tankların inşası gündeme gelmiş durumda.