Erdoğan'ın Akşener planı bu mu? 'Gel gel yapıyor'

'Belli ki Erdoğan, HDP ile işbirliğini muhalefetin yumuşak karnı olarak görüyor. Millet İttifakı’nı HDP-PKK üzerinden sıkıştıracak. Akşener’e ise HDP üzerinden 'Gel, gel' yapıyor.

Erdoğan'ın Akşener planı bu mu? 'Gel gel yapıyor'

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, dünkü grup toplantısında İYİ Parti lideri Meral Akşener'in 28 Şubat sürecine ilişkin sözlerini yeniden gündeme taşıdı. Erdoğan, Akşener'in 28 Şubat kararları için, "Başka çaresi yok, uygulanacak" dediği videoyu izletti.

Ardından Akşener'in “Cumhurbaşkanlığına değil başbakanlığa adayım” sözleriyle ilgili Erdoğan, "HDP, Millet İttifakı'ndaki gizli ortaklık hakkını kullanarak bu hanımefendiyi veto etmiştir. Meral Akşener, hayali bir makama talip oldu" ifadelerini kullandı.

Erdoğan'ın eleştiri oklarını Akşener'e neden sivrilttiği siyaset kulisleerinde farklı yorumlara neden oldu.

AKP'li Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, AKP kulislerine dayanarak, bu çıkışın Millet İttifakı'na dönük olduğu ve 2023 seçimlerine yönelik bir taktik olduğu iddiasında bulundu.

Selvi şu ifadeleri kullandı:

BİRBİRLERİNİ İYİ TANIRLAR

Erdoğan, kimi zaman, “Sen yerli ve millisin. Senin ne işin var orada? Gel bizimle ol” diye seslendi. Netanyahu benzetmesinde olduğu gibi kimi zaman mahkemeye verdi ama Meral Akşener’i ilk kez hedef aldı.

“Hanımefendi” dedi. İsmini vermedi. Kırıcı olmadı. Ama hedef aldı. Şu anda siyasi rakipler ama Türk siyasetinde birbirlerini en yakından tanıyan iki lider kim derseniz, Erdoğan ile Akşener derim. Ailece tanışırlar.

AKŞENER’E ÇAĞRI

Erdoğan’ın, Akşener’i neden hedef aldığını sorduğumda AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şen, “Siyasi hakikate çağırdı” dedi. Bir başka AK Parti yöneticisi ise, Erdoğan’ın, grup konuşmasında yer alan “HDP tarafı, hanımefendinin cumhurbaşkanlığı adaylığını asla kabul etmeyeceğini zaten açıklamıştır. Yani bir anlamda HDP Milet İttifakı’ndaki gizli ortaklık hakkını kullanarak bu hanımefendiyi veto etmiştir” sözlerinin altını çizdikten sonra, “Sayın Cumhurbaşkanımız, Kılıçdaroğlu’nun, HDP ile işbirliği yaparak Meral Akşener’i harcadığını düşünüyor” yorumunu yaptı.

2023 PLANI

Erdoğan, 2023 seçimlerine dönük bir strateji çerçevesinde konuştu.

1- Kılıçdaroğlu’nu HDP’nin vesayeti altına girmekle suçladı.

2- Kılıçdaroğlu’nun HDP ile ittifak yaparak Akşener’i tasfiye etmeye çalıştığını ima etti.

Belli ki Erdoğan, HDP ile işbirliğini muhalefetin yumuşak karnı olarak görüyor. Millet İttifakı’nı HDP-PKK üzerinden sıkıştıracak. Akşener’e ise HDP üzerinden “Gel, gel” yapıyor. Peki, Akşener gelir mi? Sanmam...