Erdoğan’ın beklettiği dosya… ‘Bu bir zulümdür’

FETÖ'cü savcıların hazırladığı iddianame sonucu mahkum edildiği 28 Şubat davasından dolayı cezaevinde olan 83 yaşındaki emekli Orgeneral Çetin Doğan’ın tahliye dosyasının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önüne kadar gittiği öğrenildi. Cumhuriyet yazarı Barış Terkoğlu, “Erdoğan, atması gereken imzayı atmayarak Çetin Doğan’ın yaşadığı işkenceyi izlemeyi seçiyor” diye yazdı. Öte yandan cezaevinde hayatını kaybeden Vural Avar'ın yeğeni Sinan Avar da "Bu bir zulümdür. Amcam o kin ve nefret dolu zulmün kurbanı oldu. Başka canları da kurban vermek midir niyet?" diye sordu.

featured

85 yaşındaki Vural Avar, 28 Şubat davası nedeniyle tutulduğu cezaevinde geçen 20 Aralık’ta hayatını kaybetti. Kamuoyunda infial yaratan olayın ardından, Adalet Bakanlığı, 2 Ocak tarihli genelgeyle, sürekli hastalık ve kocama hali bulunan mahpusların cezalarının hafifletilmesi ve kaldırılması için genelge yayımladı. Genelgeyle birlikte 28 Şubat sanıkları, tıpkı diğer mahpuslar gibi Adli Tıp’a sevk edildi. Adli Tıp 3. İhtisas Kurulu, generallere ayrıntılı bir sağlık taraması yaptı. Hepsinin kronik hastalıkları çıktı.

Dava kapsamında hapiste 5 emekli general bulunuyor. Çetin Doğan 83, Fevzi Türkeri 82, Yıldırım Türker 82, Cevat Temel Özkaynak 78, Erol Özkasnak 77 yaşında.

Çetin Doğan’ın son olarak cezaevinde mide kanaması geçirdiği ortaya çıktı.

thumbnail
İlişkili Haber

Çetin Doğan cezaevinde mide kanaması geçirdi… Ailesi isyan etti

Cumhuriyet gazetesi yazarı Barış Terkoğlu, bugünkü yazısında emekli generaller hakkında “kocama hali var” yazılı Adli Tıp raporunun savcılıklara gönderildiğini anımsatarak, bundan sonraki süreci şöyle aktardı:

“İşte bundan sonra aslında rutin bir süreç başladı. Dosyalar infaz savcılıklarından Adalet Bakanlığı’na gönderildi. Konuştuğum bakanlık kaynakları, seçim sürecinin hengamesine rağmen, beş generalin ‘cezaevinde kalamayacak kadar hasta’ olduğunu ifade eden dosyalarının, Cumhurbaşkanlığı’na iletildiğini söyledi. Süreç o kadar tamamlanmıştı ki… Generallerin tahliyesi sonrası kalacakları adresin tespiti bile karakollar tarafından yapılarak dosyaya eklendi.

İşte bu noktada, nedense dosyalar, bir süredir cumhurbaşkanının imzasını bekliyor. İmzanın ardından, zaten hapisten çıkması gereken generaller çıkacak. Konuştuğum hukukçular Erdoğan’ın bu konuda takdir yetkisinin de olmadığını ifade ediyor. Bunun bir görev olduğunun altını çiziyor. Yani Adli Tıp ‘hasta’ dedikten sonra, cumhurbaşkanı ‘Bence sağlıklı’ diyemiyor.

Buna rağmen Erdoğan, okuduğunuz yazının yazıldığı saatlerde, halen imzasını atmamıştı. Haliyle 83 yaşındaki Çetin Doğan’a işkence devam ediyordu. ‘İşkence’ diyorum, zira hastalığına rağmen bir mahpusu içeride tutmaya devam etmek işkencenin ta kendisi. Vural Avar örneği ortada. Bundan sonra beş yaşlı generalin başına geleceklerin sorumlusu belli.”

VURAL AVAR’IN YEĞENİ: BAŞKA CANLARI KURBAN VERMEK Mİ NİYET?

Öte yandan, cezaevinde hayatını kaybeden Vural Avar’ın yeğeni Sinan Avar, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda “Bu bir zulümdür. Amcam o kin ve nefret dolu zulmün kurbanı oldu. Başka canları da kurban vermek midir niyet? Yeter artık, bırakın da bu değerli komutanlarımız son kalan günlerini huzur içinde geçirsinler” diye yazdı.

thumbnail
İlişkili Haber

Cezaevinde mide kanaması geçirmişti… Kılıçdaroğlu’ndan ‘Çetin Doğan’ açıklaması

Erdoğan’ın beklettiği dosya… ‘Bu bir zulümdür’

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. bu değerli Generallerimizin layık olmadıkları ceza ve işkencelere maruz kalmasının baş nedeni, bize tasma takan NATO’dan kaynaklanıyor.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!